Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Estetik ve özellikle sağlık açısından önemli olan cilt bakımı, ileriki yaşlarda cildimizin kırışması öneli ölçüde azaltacaktır. Bu nedenle her insanın yapması gereken bakımlar arasındadır. Cildimizi makyaj, stres, sigara, ultraviyole ışınları, dengesiz beslenme ve hava değişimleri gibi olumsuz etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.  Bu faktörlerden etkilenmemiz için genç ya da yaşlı olmamıza gerek yoktur.

Cildimizi etkileyen olumsuz faktörler yüzümüzün solgun görünmesine sebep olacaktır. Cildinizin parlak ve sağlıklı olması için en az 20’li yaşlardan itibaren cildin temizlenmesi ve gerekli bakımın yapılması gerekmektedir. Cilt tipleri herkese göre değişkelik gösterir. Bu yüzden önce cilt analizi ile cilt tipinizi öğrenip ona göre nasıl yöntem uygulayacağınız bilmeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz cilt türünüze göre temizleme ürünleri ile kendinizin uygulaması mümkündür.

Beslenmenin Cilt Üzerindeki Etkisi

Cilt bakımı nasıl yapılır diye düşünenler için; öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kabak çekirdeği, badem, brokoli, yumurta ve peynirde çinko bulunmaktadır. Bu besinlerden tüketmeniz sivilce oluşumunu engelleyecektir. Çünkü sivilce çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Güzel bir cilt için A, C ve E vitaminleri olan besinler tüketmeniz yararlı olacaktır.

Cilt Bakımı için Tonik

Cilt bakımı için öncelikle sabah uyandığınızda hafif bir temizleyici ya da ılık su ve süt ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Doğal yollarla temizlenen cildinize sonrasında yapmanız gereken tonik kullanımıdır. Bunun amacı cildimizde kalan sabun, yağ ve nemlendirici kalıntılarını yok etme özelliğinin olmasıdır. Son olarak kuru cilt için yağ bazlı, yağlı cilt için su bazlı nemlendirici krem ile cildi yumuşatmanız yeterli olacaktır.

Cilt için Evde Canlandırıcı Tonik Yapımı

Cilt için canlandırıcı toniği sizlerde yapabilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı papatya çayı veya yeşil çay, yarım bardak su yeterlidir. Yarım bardak su içerisine belirtilen miktarda papatya ve yeşil çayı karıştırarak tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Cilt bakımında yardımcınız olan cilt maskeleri ile pürüzsüz ve sağlıklı cilde kavuşmanız da mümkün. Bu konuda evde yapabileceğiniz dinlendirici maske için; 1 adet yumurta sarısı, 1 kâse yoğurt, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 damla havuç yağı yeterli olacaktır. Maskeyi hazırlarken, 1 adet yumurta sarısı ile 2 tatlı kaşığı yoğurdu çırptıktan sonra, zeytinyağı ve havuç yağını eklemelisiniz. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkamalısınız.

Yanıtla