Jet Fan Sistemleri

et fanlar, itme gücünü kullanarak hava hareketi sağlayabilen bir sistemdir. Sistem, hava akış transferini gerçekleştirmek için hava kanalı veya herhangi bir tesisata gerek duymadan çalışma özelliğine sahiptir. Havalandırma sistemleri arasında maliyeti kullanıcıya uygun olarak yansıyan bu fan sistemi, genel olarak otoparklarda kullanılması amacıyla tercih edilir. Yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bu sistem, durma göre farklı alanlarda kullanılabilir. Üflemeli fan sistemi sayesinde egzoz havasını iterek kullanılan alana temiz hava sağlar. Jet fanların seçimi kullanıcı ihtiyacı ve kurulum alanına göre farklılık gösterir. Kullanıldığı alanda temiz hava ihtiyacını karşılamak için kullanılan bu fan sistemleri, bünyesinde bulunan duman, hava damperleri ve şaftlar sayesinde tahliye edilir ve temiz hava sağlanır.

Türkiye önde olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde de üretim yapma kapasitesine sahip olan ERF Group, fan sistemleri ihtiyacınızı karşılar. Tecrübesi, sahibi olduğu bilgi birikimi ve profesyonel ekibiyle kalitesi yüksek fan sistemleri ihtiyacınıza cevap verir. 

Jet Fan Sistemleri Nedir?

Jet Fan Sistemleri, kurulduğu alandaki kirli havayı iterek, ortama temiz hava sağlamaya yarar. Bu amaca hizmet eden jet fanlar, genellikle otoparklari tüneller, alışveriş merkezleri, fabrikalar ve diğer büyük kapalı alanlara havalandırma sağlamak için kullanılır. Jet akımlarının kullanılmasına bağlı olarak çalışan bu sistem, yüksek hızda dönen fanlar üzerine kurulur. Hızla dönme özelliğine sahip olan bu fanlar, jet etkisi oluşturmak için havayı hızlı bir şekilde iterek veya emerek çalışır. Jet fanlar kullanım alanına uygun olarak mevcut havayı dolaştırarak sıcaklık dengesini sağlar. 

Bunun için ise kirli havayı temizleyerek temiz hava sağlar ve aynı zamanda yangın olması halinde dumanı dışarı çıkararak tahliye eder. Düşük enerji tüketimi, esnak kullanım, bakım gereksiniminin az olması ve yangın güvenliği bulunması jet fan sistemlerini avantajlı kılan detaylar arasında yer alır. Bunlara ek olarak diğer havalandırma sistemlerine göre jet fanların kurulumu ve entegrasyonu  daha ekonomiktir. Kullanım amacınıza uygun olarak seçeceğiniz bir fan sisteminden alacağınız verim maksimum düzeyde olacağı gibi maddi anlamda da tasarruf etmenizi sağlar. 

Jet Fan Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıldığı alanda bulunan kirli havayı üfleyerek tahliye işlemi yapmak amacıyla tercih edilen jet fanlar, yüksek güvenlikli sistemlerdir. Monte edildiği yerde itme gücüne bağlı olarak elde edilen hava akılı ile kirli hava ve temiz havanın yer değiştirmesini sağlar. Jet fan çeşitleri kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterir. Fan çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür; 

Radyal Jet Fanlar: Çalışma ortamlarında yarattıkları düşük basınç sistemiyle çalışır. Düşük basınç alanları sayesinde hava, duman veya zararlı egzoz gazlarının kontrolü sağlanarak çıkış yoluna ulaştırılır. 

Tünel Fanları: Günlük ve egzoz havalandırma sistemi için kullanılır. Günlük kullanımda normal hız seviyesinde çalışan bu motorlar, yangın olması halinde karbonmonoksit ve duman sensörlerinin devreye girmesiyle dönme hızını iki katına çıkararak kirli havayı dışarı çıkarır. Bu sayede tehlike anında ortaya çıkan zararlı gazlar tahliye edilir.  

Aksiyel Tek Yönlü Jet Fan: Çalışma ortamlarında yarattıkları düşük basınç alanları sayesinde bulunduğu ortamdaki havanın, dumanın veya egzoz gazlarının kontrollü bir şekilde çıkış noktasına iletilir. Hava akışının maksimum seviyeye ulaşması halinde ise debi artar ve yüksek verimlilik elde edilir. 

Kullanıldıkları ortamlara ve ihtiyaca göre farklılaşan fan çeşitleri arasından kullanım alanına uygun olanı tercih edebilirsiniz. Üretim teknolojisi nedeniyle kurulum yeri ve amacına uygun olarak seçim yapılması önerilmektedir. Çeşitli ortamlarda gerekli ihtiyacı karşılamak amacıyla üretilen jet fan çeşitleri için ERF Group’un ürünlerini inceleyebilirsiniz. Yüksek verimlilik teknolojisi üzerine kurulan bu ürünleri ERF Group farkıyla kullanmak isterseniz sipariş verebilirsiniz. 

Jet Fan Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Genellikle kapalı alanlarda kullanılan jet fan sistemleri, duman tahliyesi, havalandırma ve iklimlendirme gibi amaçlar doğrultusunda kullanılan bir tür havalandırma sistemidir. Özellikle otopark, alışveriş merkezleri, tüneller gibi alanlarda kullanılan panel tipi fanlar, hem günlük havalandırma hem de yangın anında zararlı duman veya gazların kontrol altında dışarı atılmasında yardımcı olur. Olası bir yangın anında jet fanlar, maksimum hızda çalışarak zehirli gazların tahliyesini sağlar. Böylece, o bölgede bulunan insanların zehirlenmesi ve hatta boğulması engellenir. Jet fanlarının çalışma prensibi aşağıdaki şekildedir.

  • Bu sistemler,  aksiyal ve induction radyal tiplerde olmak üzere farklı tip ve güçlerdeki fanlar ile kurulur. 
  • Jet fanlar, kuvvetine ve model özelliğine göre kullanılacağı bölge içerisinde ölü alan kalmayacak şekilde yerleştirilir. Alanın mimari özelliğine göre fanların konumlandırılacağı mesafe değişebilir. 
  • Bu fanlar, itme kuvvetiyle beraber güçlü hava kütlelerini harekete geçirir ve bulunduğu alandaki karbonmonoksiti ve zehirli gazları temiz hava ile değiştirir ve tahliyesini yapar. 
  • Olası bir yangın halinde bölgedeki dumanın diğer alanlara dağılmadan tahliyesini gerçekleştirir. Böylece zehirli gazlar ve duman, daha geniş bir alana yayılmadan, kısa bir süre içerisinde tahliye edilir. 
  • Günlük havalandırma sağlamak için karbonmonoksit seviye sinyaline, yangın esnasında yangın alarm sinyaline göre sistem çalışır. 
  • Gelen sinyal için hazırlanan senaryo ile PLC üzerinden ilgili fanlar ve aynı zamanda ana tahliye fanları istenen yön ve kapasitede çalışır. 
  • Olası bir yangın sırasında frekans değiştiriciler by-pass edilerek fanlar tam güçle çalışırlar. 

Jet Fan Sistemlerinin Avantajları

Jet fan sistemleri, çeşitli avantajları sunması nedeniyle pek çok alanda tercih edilirler. Bu sistemlerin sağladığı avantajlar şu şekildedir;

Esneklik: Geleneksel merkezi havalandırma sistemlerine göre daha esnek çözümler sunan jet fan sistemleri, düşük tavanlı ve dar alanlar için tercih edilir. 

Enerji Verimliliği: Enerji tasarrufu sağlamasıyla bilinen fan sistemleri, enerji maliyetlerinde de tasarruf etmeyi sağlar. Aynı zamanda enerji israfının da önüne geçilmiş olur. 

Yangın Güvenliği: Jet fan sistemlerinin en güvenli özelliklerinin başında, olası yangın halinde duman tahliyesi sağlıyor olmasıdır. Bölgedeki domanın hızlı bir şekilde dışarı atılması ve insanların güvenli bir şekilde açık alana çıkabilmesine yardımcı olur. 

Hava Dolaşımı ve Konfor: Kapalı alanlarda homojen hava dağılımı sağlayan jet fanlar, sıcaklık ve hava kalitesi noktasında da daha konforlu bir alan oluşturur. 

Bakım Kolaylığı: Bu sistemlerin bakımı genellikle kolaydır. Çoğunlukla tavana monte edilen fanlara erişim kolaydır. 

Yer Kazancı: Jet fan sistemleri, bölgenin tavanına monte edildiği için yerden tasarruf sağlar. Bu özelliği sayesinde de dar alanlarda veya yüksek tavanlı yapıların havalandırılmasında avantaj sağlar. 

Yukarıda yer alan avantajlar jet fanları daha fazla uygulama alanı için tercih edilmesini mümkün kılar. 

Yanıtla