Çocukların Öğrenme Hevesini Artırma Yöntemleri

Çocuklarda isteyerek ve severek öğrenmeyi teşvik etmek için en önemli şart oyunlaştırılmış öğrenme programıdır. Ne olursa olsun çocuklarda katı kuralları olan öğrenme teknikleri işe yaramayacaktır ve kesinlikle bu yöntemler uygulanmamalıdır. Oyuna çevrilmiş öğrenme teknikleri daima faydalıdır. Temelde ise bu çerçevede farklı platform ve şekillerde teknikler uygulanmalıdır. Örnek vermek gerekirse; çocuk ev ortamında, odasında öğrenmede zorluk çekiyor ya da istemiyorsa bu konuda ısrarcı olmamak gerekir. O zaman piknik ya da park alanları tercih edilebilir. Kütüphane kurallarını benimsemiş çocuklarda kütüphanenin okuma salonları çok daha faydalı olacaktır.

Maddi Ödüller Yerine Manevi Ödüller Tercih Edin

Çocuklarda öğrenme yetisini geliştiren ve heveslendiren en önemli uygulamalardan birisi de ödül yöntemidir. Bu yöntem yeni öğrenimlere kapı aralayan oldukça etkili bir yöntemdir. Çocuğun edindiği her bilgi, başardığı her bir iş için ödüllendirilmesi esastır. Ancak bunun için maddi ödüllerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine manevi ödüller çok daha iyi olacaktır. Takdir etme, yüceltme, başını okşama, övme gibi davranışlar sergilemek çocuğu hem daha mutlu edecek hem de heveslendirecektir. 

Kitaplar çocuklardaki öğrenme hevesini artırmak için en iyi araçlardır. Kitaplarla çocuğun ilgisini çekebilir, çocukları rahatlatabilir ve okuma alışkanlığını kazandırabilirsiniz. Çocuklar kitaplarla hayal dünyasına dalarlar. Hayal dünyasında güçlü oldukları için de özgüvenleri artacaktır.

Öğrenmenin bir diğer aşaması da çocuğa aktif görev vermek ve onun ciddiye alındığını göstermektir. Çocuğu sadece öğrenen değil, öğrenmenin bir parçası olarak hissetmek ve hissettirmek önemlidir. Böyle bir durumda çocuğa yatkın olduğu alanlarda uzmanlık bile kazandırılabilir.

Yanıtla