İstiridye Mantarı Nedir?

İstiridye mantarı kavak ağaçlarında yetişen, ismini deniz canlısı olan istiridyenin kabuğuna olan benzerliğinden alan son derece faydalı bir besindir. Kavak ağacının gövdesinde yetiştiği için kavak mantarı olarak da bilinir. Uzun gövdesi, şapka şeklindeki görünümü ile Türkiye’de üretimi yaygınlaşan bu mantar türü ile sofralarınıza farklı lezzetler ekleyebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Nedir

İstiridye Mantarının Faydaları

İstiridye mantarı hem ekonomik olması hem faydalarının gün geçtikçe daha fazla bilinmesi hem de kırmızı ete eşdeğer protein içeriğiyle ete rakip durumdadır. İstiridye mantarı oldukça yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Besin değerinin yüksek olması nedeniyle, içeriğinde bulunan demir, kalsiyum, potasyum ile kansızlık problemi olan kişilerin sıklıkla tüketmeleri gereken bir besindir. İstiridye mantarı sindirim sistemini düzenler, anti bakteriyel olduğu için hastalıklara karşı koruma sağlar, bağışıklığı güçlendirir. A, C ve C vitamini kaynağıdır.

İstiridye Mantarı ile Neler Yapılabilir?

İstiridye mantarı haşlanarak, ızgarada kızartılarak, sotelenerek ana yemeklerin yanında farklı ve lezzetli bir garnitür olarak kullanılabilir. Kültür mantarı ile yapılan çorbalar istiridye mantarı kullanılarak da yapılabilir. İstiridye mantarı et, köfte, hamur içinde iç harç olarak da kullanılarak sofralarda farklı alternatif şeklinde kullanılabilir. Kahvaltılık olarak sabah omletlerde, diyet salataların üzerinde kullanılabilir.

İstiridye Mantarı ile Vegan Kokoreç

Oldukça kolay ve besleyici bir tarif olan yalancı kokoreç, pratik ve hızlı hazırlanışı ile sofralarda yerini alıyor. Bir adet soğan, bir diş sarımsak, iki adet sivri ve kapya biberler ile istiridye mantarlar (300 gr.) küçük küçük doğranır. Sıvı yağ koyulan tavaya önce soğan, ardından biberler ve sarımsak eklenir. Sotelenen bu karışım ayrı bir kaba alınır ve tavada mantarlar sotelenir. Mantarlar sotelendikten sonra tavaya kaba alınan ürünler eklenir ve karıştırılır. Karışıma baharat, özellikle kimyon eklenir. Karışım lavaş veya ekmek arasına konulur.

İstiridye Mantar Şinitzel

Bir su bardağı un, bir su bardağı galeta, iki adet yumurta (yumurtalar karıştırılarak karabiber ve tuz eklenir) ayrı ayrı kaplara koyulur. İstiridye mantarları (300 gr.) nemli bezle silinir. Mantarlar hazırlandıktan sonra önce una, ardından yumurtaya ve son olarak galetaya bulanır. Kızgın yağda kızarıncaya kadar pişirilir. Fazla yağı almak için kâğıt havlu üzerine konur, servise hazırlanır.

Yanıtla