Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Orkide kadınların en çok sevdiği zarif çiçeklerden biridir. Kadınlara özel ve anlamlı çiçek hediye edilmek istendiği zaman orkide ilk akla gelen seçenekler arasında yer alır.

Az bulunan nadir bir çiçek olduğundan fiyatı da diğer çiçeklere göre daha pahalıdır. Nadir bir çiçek olmasının yanı sıra bakımı da titizlik ve özen gerektirir.

orkide

orkide

Orkide Bakımının Temel Gereksinimleri Nelerdir?

Orkide bakımının en önemli ihtiyacı topraktır. Orkide için uygun bir toprak seçerken oksijen yönünden zengin, geçirgen bir toprak olmasını sağlamalısınız. Bu geçirgenliği ise taşa, can yününe yakın belli karışımlarla sağlayabilirsiniz.

Orkideyi sularken dikkat etmeniz gereken en önemli durum ise suyun asla bayat olamamasıdır. Bayat olan suyun oksijen değerleri zayıf olacağından dolayı, kullanıldığı durumlarda orkide köklerini gecikmeden çürütecektir.

orkide çiçeği

orkide çiçeği

Orkidenin sağlıklı büyümesini ve çiçek açmasını istiyorsanız doğru koşulları sağladıktan sonra gübre kullanmaya geçiş yapmalısınız. Gübre seçimi yaparken de potasyum yönünden zengin gübreleri tercih etmeniz önerilir. Potasyum ağırlıklı gübreler orkidenin çiçek açmasında büyük rol oynar.

Orkidenin bakımı zor olduğu kadar, çiçeği de zor çıkar. Bir kez çıkmış orkide çiçeği, en iyi şartlarda 1-2 ay durur. 1-2 ay sonra ise çiçek açan gövdenin kesilmesi gerekir. Çünkü ancak bu sayede yeni çiçeklerin tohumlarına yol verilir.

Orkidenizin ömrünü uzatmak istiyorsanız eğer, orkidenizi serin ve aydınlık bir yere konumlandırmalısınız.

Yanıtla