Psikolojinizi Olumlu Etkileyen Bitkiler

Bitkiler sadece vücut sağlığımıza değil aynı zamanda psikolojimize de oldukça iyi geliyor. Depresyon, uykusuzluk, anksiyete sorunları gibi bazı psikolojik rahatsızlıklara kullanacağınız bazı bitkiler ile çare bulmanız mümkün.

Bitki Çaylarıyla Psikolojinize Destek Olun

Anksiyete sorunu olan kişilerin “alıç meyvesini” yemeleri ya da çayını tüketmeleri bu sorunları ile başa çıkmalarına yardımcı olacaktır.

bitki

bitki

Uyku problemi olan kişilerin “kedi otu kökü” çayı tüketmeleri bu sorunlarını çözmelerine yardımcı olacaktır. Doğal antidepresan olarak bilinen bu ot fazla tüketildiği zaman uyandıktan sonra sersem bir halde olunmasına sebep olabiliyor.

Papatya çayı oldukça yaygın olarak kullanılan sakinlik ve uyku getirdiği bilinen bitkilerden bir tanesidir. Uyumadan önce bir fincan tüketeceğiniz papatya çayı rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sinirli hissettiğiniz zamanlarda tüketerek kendinizi sakinleştirmeniz de mümkündür.

Sarı kantaron doğal depresan olarak bilinen bir bitkidir. Kayı giderici özelliği vardır ve rahat bir uyku geçirmenizi sağlar. Bu sebeple uyumadan önce bir çay kaşığı sarı kantaronu bir fincan su ile 5 dakika demleyerek tüketebilirsiniz.

bitki çayı

bitki çayı

Çarkıfelek çiçeği diğer adıyla pasiflora çiçeği oldukça güçlü bir antidepresan otudur. Kaygı bozukluğu ve stresli durumlarda rahatça tüketilebilecek bir bitkidir.

Lavanta solunum yolu ile rahatlamanızı ve sakinleşmenizi sağlayan bitkilerdendir.

Yeşil çay kalp ritminizi düzenleyen ve kaygı bozukluklarınızı kolayca gideren bitkilerden bir tanesidir. Yeşil çay aynı zamanda cildinizi gençleştirir ve fitleşmenize de yardımcı olur.

Yanıtla