Soğuk Preslenmiş Yağların Özellikleri

Her geçen gün daha popüler hale gelen ve evlerde bile yerini almaya başlayan soğuk pres yağ makinesi ile edilen yağların özellikleri insanlar arasında fikir ayrılıklarına neden oluyor. Sıcak pres yöntemiyle üretilen yağlardan her yönüyle farklı olan bu yöntem, bazı özelliklerle öne çıkıyor.

Soğuk Preslenmiş Yağ Nedir?

Soğuk preslenmiş yağlar, tohumlardan, kabuklu yemişlerden ve hatta sebzelerden, tam olarak 1000 yıl önce atalarımızın çıkardığı gibi, orta düzeyde basınçla çıkarılır. Bu yağlar vücudunuz için yüksek oranda rafine edilmiş yağlardan daha besleyicidir ve ayrıca yemek pişirmede kullanıldığında yemeğinizin tadını artırır.

Soğuk Pres Yağ Çıkarma Yöntemi

Yağ çıkarma yöntemi, kalite ve lezzetinde tüm farkı yaratır. Soğuk preslenmiş yağların ekstraksiyon işlemi, oda sıcaklığında ve basınç altında yağ içeren kabuklu yemişlerin veya tohumların ezilmesini içerir. Genellikle tohumlar, tüm yağ toplanana kadar sürekli döndürüldükleri ve ezildikleri büyük bir silindire yerleştirilir. İşlem aşırı miktarda ısı veya kimyasal çözücü içermediğinden, soğuk preslenmiş yağlar orijinal lezzetlerini, tatlarını, aromalarını ve besin değerlerini korur.

Yağ sadece kardiyovasküler sağlığınız için değil, aynı zamanda topikal olarak uygulandığında cildiniz için de oldukça faydalıdır. Aksine, normal rafine yağlar, yüksek sıcaklıklar kullanılarak ekstrakte edilir ve lezzetlerini, tatlarını ve besin bileşimlerini bozan kimyasal çözücülerle işlenir.

Soğuk Pres Yöntemiyle Elde Edilen Yağların Özellikleri ve Faydaları

Soğuk pres yöntemiyle elde edilen yağlar besin açısından zengindirler. Soğuk pres yağlar vitaminler, antioksidanlar, fosfolipitler, lesitin ve protein gibi tüm temel besinleri de içerir.

Zararlı kimyasallar içermez: Marketlerde satılan yağlar rafine edilirken sodyum, hekzan, hidroksit, sodyum bikarbonat vb. çeşitli kimyasallar kullanılır. Soğuk pres yağlar tamamen organiktir ve Gallate, Propyl, BHT, BHA gibi kimyasallardan arındırılmıştır. Çok toksik olan diğer yağlarda koruyucu olarak bahsedilmektedir. Organik yaşamayı tercih ediyor ve kimyasallardan uzak duruyorsanız, soğuk sıkım yağlar sizin için en iyi seçenektir.

Düşük kolesterol: Soğuk pres yağlar daha az ısı ile ekstrakte edilir, bu da tüm beslenmeyi korur. Bu da cilt için özellikle faydalıdır ve düşük kolesterol seviyesi nedeniyle sindirimi kolay olduğu için kilo vermeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Soğuk pres yağdaki doğal antioksidanlar, vücudunuzdaki radikal hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra iyileşme ve iltihaplanma gibi özelliklere sahip E vitamini açısından zengindir.

Soğuk pres yağ makinesi ürünleri ve özellikleri hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak için https://www.demirbasmakina.com/soguk-pres-yag-makinesi bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Yanıtla