Tekerlek Geri Dönüşümü Mevcut Mu?

Dünya da artık dengenin bozulması doğal afetlerin çoğalması ve düzenin bozulması bize çok şeyler kaybettiriyor. Bu yüzden dünya da önemsenen konulardan biri de artık geri dönüşüm uygulaması olmaya başlamıştır. Geri dönüşüm ile aynı madde tekrar tekrar kullanılabilir. Bu sayede hammadde olarak doğadan alınan her ne ise daha az alarak hem doğa korunmuş olur hem de tasarruf sağlanır.

Tekerlek Geri Dönüşümü

Bu geri dönüşümlerden biri de araç lastikleri yani tekerleklerdir. Araç sayısının milyonları geçtiği ülkede kullanılan lastik sayısı da oldukça fazla artmıştır ve yakıt niyetine kullanılacak olan tekerlekler her yıl tonlarca olmak üzere elden atılıyor. Bakanlık tarafından lisanslandırılan bu tekerlekler aslında geri dönüşüme gönderilebilir. Belli bir zamandan sonra iyice eskiyen ve artık trafiğe çıkmak bile çok riskli olan tekerlek geri dönüşümü yapılarak doğa ve dünyaya bir iyilik yapılabilir.

Tekerlek Geri Dönüşümü Nasıl Olur?

Ömrünü bitirmiş ve kullanması riskli olan tekerlerin geri dönüşümü yapılması gerekir. Tekerlek geri dönüşümü çevre ve orman bakanlığı tarafından lisans ile görevlendirilen yerlere giderek geri dönüşüm için verilir. Burada ilk önce kalın lastikler birbirinden ayrılır. Bu işlem tel ile yapılır ve tekerleğin elyaf kısmı ayıklanır. Daha sonra çıkarılan bu elyaf granül haline gelmesi için eleklerden kesici aletlerden geçerek aynı boya gelmesi beklenir.

Geri Dönüşümü Olan Tekerlek Nerede Kullanılır?

Geri dönüşümü olan tekerlekler tekrardan kullanım alanları oldukça fazladır. Tekerlek geri dönüşümü ile oyun ve lunaparklar da top oynamak için kurulan halı sahalarda zemin kısmında kullanılan şey aslında tekerlek geri dönüşümü ile meydana gelmiştir. Bunun yanında Çelik tozu, kauçuk tozu ve kauçuğun yapımında da tekerleğin geri dönüşüm hammaddesi kullanılır. Buna benzer olarak ömrünü yitirmiş tekerleğin geri dönüşümü ile spor sahaları gibi alanlarda da zemin olarak kullanılıyor.

Bu şekilde bir madde iken bir başka maddeye dönerek hem tasarruf sağlayarak israfı önleyerek hem de daha kolay işçilik ile masrafsız ve zamandan tasarruf ile kolayca başka ürünler elde edilir. Bu da hem ülke hem de dünya olarak gelişmeye ve ilerlemeye zemin hazırlar. Daha detaylı incelemek için https://www.inanplastics.com/tekerlek-geri-donusumu adresine tıklayabilirsiniz.

Yanıtla