Vitamin Eksikliğinin 4 Belirtisi

Vitamin eksikliği bedensel ve ruhsal açıdan birçok sıkıntıyı beraberinde getirebiliyor. Vitaminler genellikle beslenme ile alınır. Fakat eksikliği durumunda doktor tavsiyesi ile önerilen dozda ilaç alımı da yapılabiliyor. Vitaminin uygun dozda alınması son derece önemli olup eksikliği gibi fazlalığı da sakıncalıdır.

Vitamin eksikliği sebebi ile yaşayabileceğimiz bazı sıkıntılar bulunuyor. Bu belirtilerin yaşanması durumunda doktora başvurarak gerekli tahliller sonrasında vitamin eksikliğiniz ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve tedavi olabilirsiniz.

  1. Uzun Süreli Yorgunluk

Vitamin eksikliğinin tipik belirtilerinden biri olan uzun süreli yorgunluk genellikle B1 vitaminin eksilmesi ile yaşanır. Zihni toparlayamama, fiziksel aktivitelere katılamama gibi durumları yaşamanız da mümkün.

  • Kemik Ağrıları

Kemik ağrıları genellikle D vitamini eksikliği sebebi ile yaşanır. Kemiklerin tamamında ağrı, kemik erimesi gibi durumlarda yaşanabiliyor. Kemik ağrılarına halsizlikte eşlik eder.

  • Ciltte Oluşan Morarmalar ve Çürümeler

C vitaminin eksilmesi sonucunda oluşan kolaylıkla morarma ve çürümelerin yaşanması vücudun kolajen yapamaması sebebi ile oluşur. C vitamin eksikliği sonrasında dokularda yaşanan yıkılmalar ve bu yıkılmaların tamir edilememesi ile oluşur.

  • Cansız Saçlar ve Tırnaklar

Vücutta vitamin eksikliği sonucunda en sık karşılaşılan diğer bir durum ise cansız saç ve tırnakların görülmesidir. H ve B7 vitamini eksikliği sebebi ile karşımıza çıkan bu sorunlarda saçlarda kepek oluşumu, dökülme, tırnakların kabuk kırılması, incelmesi ya da yumuşaması gibi durumlarda yaşanabiliyor.

Yanıtla