Yalanı Kolayca Anlamanın Püf Noktaları

Karşınızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğini kolay ve hızlı bir şekilde anlamanızı sağlayacak bazı ipuçları mevcut. Bu ipuçlarına hakim olur ve karşınızdaki kişiyi dikkatli bir şekilde gözlemlerseniz bu kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamanız mümkün.

yalan

yalan

Yalanı Anlamanın Yolu

Yalan söyleyen kişilerin gözlerinize bakamadığı gerçeği aslında bazı durumlarda kendisini çürütüyor. Planlı yalan söyleyen kişilerin büyük bir çoğunluğu yalan söylediği kişiler direkt olarak göz teması kurabiliyor. Bu durumda yalan söyleyen kişiler karşılarındaki kişilerin gözlerine uzun süre de bakarak yalan konuşabiliyor.  Bu sebeple karşınızdaki kişinin gözlerine takılarak yalan söyleyip söylemediğini anlamaya çalışmayın.

Yalan söylediğinden şüphe duyduğunuz kişilerin ayaklarına dikkat edin. Eğer ayaklarını zıplatıyorsa gergindir ve yalan söyleme ihtimali oldukça yüksektir.

Karşınızdaki kişi kısa süreli duraksayıp donma hareketleri sergiliyor ise yalan söylüyor olabilir. Beklenmedik durumlarda karşılaşılan bu donma işlemi yalan söylemenin de habercisidir.

yalan söylemek

yalan söylemek

Karşınızdaki kişinin yalan söylediğinden şüpheleniyorsanız konuşma esnasında gülümseme şeklinden de yalan söyleyip söylemediğini anlamanız mümkün. Konuşurken gerçekçi bir gülümseme takınmayan ve gergin bir şekilde gülümsediğini fark ettiğiniz kişinin o sırada yalan söylüyor olma olasılığı fazlasıyla yüksek.

Ortamın terlemeye müsait bir yapısı olmamasına rağmen karşınızdaki kişinin terlediğini ve kendisini rahatlatmaya çalıştığını fark ettiyseniz bu kişinin yalan söylediğinden emin olabiliriz.

Yalan söyleyen kişilerin yalan söylerken genellikle ses tonlarında bazı düşüşler ve tizlikler yaşanır. Bu sebeple karşınızdaki kişinin ses tonuna dikkat edin.

Yanıtla