Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan para kazanmanın eş değer anlamı genel olarak hisse senedi almak ve satmaktır. Hisse senetleri, yaygın olarak borsada halka arz edilen şirketlerin belirli bir payından oluşan değerli kağıtlardır. Günümüzde fiyat düştüğünde alınan, yükseldiğinde de satılarak aradaki farktan para kazanabileceğiniz birçok hisse senedi bulunmaktadır.

Sürekli kazanç elde edebileceğiniz bir kazanç kapısı yapabilmek için gündemde ciddi haberler, borsaya dair haber takibi yapmak önemlidir. Ciddi tespitler ile yapılan bu başarılı borsa yatırımlarıyla beraber doğru analizler, size para kazandırmanın en iyi yolu olarak dönüş yapar. Günümüz şartlarında da bu noktada borsaya dair analizi doğru ve iyi yapabilmenin önemi, borsada para kazanmak için en önemli kriter olmaktadır.

Borsada Analiz Nasıl Yapılır?

Borsada değerlendirmek istediğiniz hisse senetleriyle ilgili olarak alım ve satım yapacağınız için, satın alacağınız hisse senedi hakkında şirket ile alakalı bazı bilgilere sahip olmamınız gerekir. Öncesinde şirketin satışı, ihracat ve sermaye gibi durumlarına bakarak, yakın zamanda ne gibi aksiyon alacaklarını ya da alamayacaklarını araştırabilirsiniz.

Bir şirkete ait nakit alım, diğer faaliyet alanları ve stok değerleri gibi birçok kaleme göz atmalısınız. Bu şekilde yapacağınız doğru analizlerle beraber en doğru şekilde hisse senedi seçimleri yapabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Tüm Yatırımı Tek Bir Yere Yapmayın

Borsada en büyük kurallardan biri de tüm yatırımlarınızı tek bir yere yoğunlaşarak yapmayın. Bu tip durumlara karşı sektörde her zaman dalgalanmalar olacaktır ve buna dikkat ederek gündemi takip edin. Örneğin mevsimsel olarak çimento sektöründen tutun da gıda sektörüne kadar artan ve azalan şekilde sektörlerin durumlarını takip edebilirsiniz.

Politik süreçler ve değişimler, borsayı en çok etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle yatırım yaparken her zaman kendiniz için bir kural geliştirin. En pratik bilinen kurallardan biri de 50, 30, 20 kuralıdır. Eğer 1000 TL’lik bir yatırım olacaksa şu şekilde riski bölün:

  • 500 TL en düşük riskli grup
  • 300 TL orta riskli grup
  • 200 TL yüksek riskli grup şeklinde nitelendirebilirsiniz.

Bu şekilde yapılabilir yatırımların tamamında risk ve sektöre göre mevsimsel geçişlerde olası dalgalanmalardan %100 etkilenmez, tamamen riski dağıtmış olursunuz. Bu şekilde yapacağınız yatırım portföyü ile birlikte riski aza indirdiğiniz gibi risklerinizin de azalmasını sağlarsınız.

Yanıtla