Çilleri Azaltma Yöntemleri

Yüzdeki çiller her ne kadar sempatik bir ifadeye neden olsa da gereğinden fazla ve yoğun çiller kişilerin görünümünde hoş bir etki yaratmayabiliyor. Aynı zamanda bu çiller vücudun farklı yerlerine de kendisini gösterebilmekte, kişiyi rahatsız edebilmektedir. Çilleri azaltmak için akla gelen ilk yöntemlerden birisi lazer tedavisidir. Bu yöntemde derinin alt katmanına inilir ve çile sebebiyet veren değişimlere müdahalede bulunulur.

Çil tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise leke açıcı kremlerdir. Eczanelerde satılan bu kremler ile düzenli bir kullanımda çilleri azaltabilirsiniz. Ancak cilt hassas ise içerisinde bulunan bazı maddeler zararlı olabilir. Bunun için doktorunuzla konuşmanızda fayda olacaktır.

Doğal Maskeler ile Çilleri Azaltın

Çilleri azaltmak için bir diğer yöntem ise doğal maskedir. Örneğin; karbonat maskesi bunlardan birisidir. 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat ile bu maskeyi kolaylıkla yapabilirsiniz. Malzemeler karıştırıldıktan sonra bir süre bekletilir ve çil olan bölgelere uygulanır.  Bir müddet beledikten sonra su ile bölge yıkanmalı ve yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır.

Bunun dışında bir diğer maske de maydanoz maskesidir. Bu maskeyi yapabilmek için önce 1 demet maydanoz ince ince kıyılır ve içerisine limon eklenir. Çil olan bölgelere uygulandıktan sonra bir müddet beklenerek temizlenir.

Tüm bu alternatif tedavi yöntemlerinin yanı sıra çillerin sıklaşmaması için uzun müddet güneş ışığına maruz kalmamak cildin hassasiyet gösterdiği ürünlerden uzak durmak gereklidir.

Yanıtla