Göz Farında Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Makyaj konusunda tüm kadınlar bir şeyler bilir ve uygulama konusunda az çok fikir sahibidirler. Ancak kullanımı diğer makyajlara göre biraz daha incelik istediği için hakkında çok araştırma yapılmadığından en çok hata yapılan göz farı kullanımıdır. Genellikle renk seçiminden kaynaklanan hataların giderilmesi için bakışların daha derin ve daha çekici olmasına yardım eder.

Göz farı seçiminde genel olarak kıyafetlere bağlı renkler tercih edilir. Seçilen kıyafetin renklerine uygun tonlarda uygulanan göz farı uzaktan hoş bir bütünlük sağlayabilir fakat konuşma mesafesinde kıyafetin değil yüzün kendi özellikleri ön plana çıkacağı için kıyafetten ziyade göz rengine bağlı olarak far seçilmesi daha doğal ve güzel sonuçlar verir.

göz farı

göz farı

Göz Rengine Göre Far Seçimi

Mavi gözlü kişilerde bakış çok sadedir. Mavinin soğuketkisinin kırılması için sıcak renklerinseçilmesi bakışlardaki samimiyeti arttırır. Bronz, bakır, şeftali, pembe tonları idealdir. Ancak göz diplerinin koyu ve kalın hatlarla belirginleştirilmesi doğal görünümün kaybolmasına yol açabilir.

Yeşil gözler için mor, vişne, gülkurusu tonları göz rengini ön plana çıkarttığı gibi bakışlara da farklı bir anlam yükleyecektir. Doğanın renkleri olan yeşil, kırmızı tonlarını bakışlara taşımak etkili olur. Ela gözlerde biraz daha pastel tonlarda pembe, gri, sarıya çalan kahve renkleri idealdir. Kahverengi gözlerde tek renk olmamak kaydıyla her renk şık bir duruş yakalamaya müsaade eder. Farklı renklerde farların bir arada uygulanmasıyla çekici ve doğal bir görünüm yakalamak mümkün olabilir.

Yanıtla