Cilt Tipini Anlama Yolu

Doğru cilt bakımı ile cildinizin her zaman genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizi tanıdığınız zaman hangi bakım türlerini uygulayacağınızı da bilir ve doğru teknikleri uygularsınız. Cilt tipinizi belirlemek için ilk önce cildinizi tahriş etmeyecek bir cilt temizleme ile yüzünüzü temizleyin. Temizleme işlemi ardından yüzünüzü nazik şekilde kurulayın. Bir saat boyunca kesinlikle yüzünüze elinizi sürmeyin.

kuru cilt

kuru cilt

Doğru Uygulama ile Cilt Tipini Belirleme

Kuru, yağlı, normal ve karma olarak 4 temel cilt tipi bulunur. Temizlemiş olduğunuz cildinizin üzerine peçete gezdirin ve peçeteye yağ gelmiyorsa cildiniz normaldir. Normal bir ciltte parlama olmadığı gibi pürüzsüz görünüme de sahiptir. Yüzünüze peçeteyi sürdüğünüz zaman peçete üzerinde yağlı bir kalıntı oluştuysa cildiniz yağlı bir cilttir.

Peçeteyi cildinize sürdüğünüz zaman yüzünüzde pürüzler meydana gelmişse cildiniz kurudur. Kuru ciltte gözenekler küçük olup, pul pul döküntüler görülebilir.

cilt tipi

cilt tipi

Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin cildini çok iyi nemlendirmeleri gerekir. Yüzünüze peçete sürdükten sonra alın ve burun kısmınız peçetede iz bırakıyorsa cildiniz karmadır.

Cilt tipinizi iyi belirlediğiniz zaman hangi bakım kremlerini uygulayacağınızı da çok iyi bilirsiniz. Hassas cilt ise kızarıklığa sahiptir ve ciltte sık kaşıntılar görülür. Yaşınız ilerlemiş olduğu halde cildinizde sivilceler varsa özel cilt tipine girer ve mutlaka doktor kontrolünde bir bakım uygulanması gerekir. Sağlıklı bir cilt küçük gözeneklere sahip olup aşırı parlama yapmaz.

Yanıtla