Çocuklara Yemekleri Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Gelişim çağında olan çocukların düzenli olarak her besin maddesinden alması gerekir. Çocuğunuz bir yemeği sevmiyorsa alternatif besin gruplarını denemelisiniz. Mesela, ıspanağı sevmiyorsa ıspanak yemesi konusunda ısrarcı olmayın ve onun yerine kırmızı et, beyaz et ya da pirinçten yapılan yemekleri yedirin. Ispanağı sevdirmenin yolu ise ıspanağı farklı sunumlarda çocuğunuza yedirmek olabilir. Ispanaklı köfte, ıspanaklı börek yapabilirsiniz.

yemek

yemek

Çocuğunuza Yemek Sevdirmenin Yolları

Çocuğunuzun sevmediği bir yemek varsa bu yemeği sevdiği yiyeceklerle birlikte verebilirsiniz. Çocuğunuz pazı yemeğini sevmiyorsa pazılı börek yapabilir ve farklı bir sunum ile pazıyı sevdirebilirsiniz. Süt içmiyorsa sütün içine kakao ya da bal karıştırarak verebilirsiniz. Çocuğunuza yemek yedirirken kesinlikle ısrarcı olmaktan kaçının.

Çocuklar görsel şekillere çok önem verir. Sevmediği yemekleri süsleyebilirsiniz. Üzerine domates kabuklarından güller yapabilir ya da salata kabuklarından değişik figürler yaparak yemeğe görsel bir sunum katabilirsiniz. Çocuğunuz ile birlikte yemekler hazırlamaya özen gösterin. Özellikle sevmediği yiyecekleri çocuğunuz ile birlikte yaptığınız zaman daha hoşuna gider ve yeme çabası içine girer.

yemek yeme

yemek yeme

Çocuğunuza her zaman sevgi ile yaklaşın ve birlikte sofraya oturun. Aile içinde yenilen yemekleri gördüğü zaman kendisi de o yemeklerden bir süre sonra yiyecektir. Çocuğunuza her zaman sevmediği yiyeceklerden bahsetmeyin. Ufak değişiklikler yaparak sevmediği yiyecekleri farklı karışımlarda da sunabilir ve daha sonra tadının ne olduğunu açıklayabilirsiniz.

Yanıtla