Dondurma Faydalı mıdır?

Yaz aylarında daha sıklık ile tüketilen dondurma artık kış aylarında da severek ve beğenilerek tüketilen bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkıyor. Çilekli, limonlu, vanilyalı, vişneli, çikolatalı, çikolata parçalı, kakaolu ve daha birçok farklı çeşidi olan dondurmanın yaz aylarında serinleten ve ferahlık veren yararının yanı sıra birçok farklı faydası ile de dikkat çekiyor.

  • Günlük Kalsiyum İhtiyacını Karşılar
  • Stresi Azaltır
dondurma

dondurma

  • A ve de B vitaminleri açısından son derece zengindir.
  • Protein açısından zengin olan dondurma yaşlı ya da çocuklar için faydalı olup özellikle diyet programlarında ara öğün olarak sunulur.
  • Günde iki top dondurma tüketimi öneriliyor.
  • Sakinleştirici etkiye sahiptir.

Dondurma Yerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurmanın faydalarının yanı sıra özellikle fazla tüketimi sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilir. Kalsiyum ve protein açısından zengin olan dondurmanın seçiminde sade ya da meyveli olan seçime yer vermeniz önerilir. Günde iki top dondurma 150 kalori yapıp günlük ihtiyacınız için yeterlidir. Bunun fazlası ise bedeninize zarar verebilir. Dondurma satın alırken de dikkatli olmanız önerilir.

dondurma faydalı mı

dondurma faydalı mı

Eriyerek tekrar donan dondurma tehlikelidir ve zehirlenmenize sebep olur. Dondurmanın üzerinde buz ya da kristal parçalar var ise bu kimyasal değişime işaret edip bu dondurmanın tüketilmesi sakıncalıdır.

Dondurma satın alırken içeriğinde süt tozu ve de glikoz şurubu bulunmayan ürünü tercih etmeniz önerilir.

Yanıtla