Gebelik Döneminde Çok Kilo Almamak Mümkün mü?

Çocuk sahibi olmak pek çok kişinin en fazla istediği şeylerden bir tanesi. Bunun için ilk aşamada dölleme işlemi meydana gelir, sonrasında da gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi hedeflenir. Annelerin bu dönemde fiziksel ve ruhsal olarak oldukça ciddi değişimler geçirdiği bilinen bir gerçek. Önemli olan şey ise bu sürecin mümkün olan en az riskli şekilde geçirilmesi. Bu dönemde annelerin en fazla zorlandıkları konuların başında aldıkları fazla kilolar gelmekte.

gebelik

gebelik

Yemek Yerken Aşırıya Kaçmamak Şart

Birçok anne adayının bu aşamada yaptıkları en büyük hataların başında, bilinçsiz bir şekilde yemek yemeleri gelmekte. Çünkü onlara göre gebelik sürecinde istenilen her şeyi yemek serbesttir. Halbuki bu durum yalnızca olması gerekenden çok daha fazla kilo almaya başlanmasına sebep olmaz, aynı zamanda farklı sağlık sorunları da kendini göstermeye başlar. Böylesi kötü durumların önüne geçilmesi adına ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmakta.

hamile anneler

hamile anneler

Bunların başında nelerin tüketileceğine dikkat etmek gelmekte. Her şeyin yenmesinden ziyade aynı normal günlerde tüketilmesi gerektiği gibi anne adaylarının yalnızca onlara faydalı olacak yiyecekleri tüketmeleri önemlidir. Bu sayede hem anne hem de bebek onların ihtiyaçlarını giderecek şeyleri yiyeceklerden almış olacaklardır.

Aşırı şekerli, asitli içeceklerin yanı sıra kafeinli içecekler de yine gebelik sürecinde tüketilmemesi gerekmektedir. Bunlara dikkat edilmesi durumda anne adayı çok ciddi oranlarda kilo almadan bu süreci atlatmayı başaracaktır.

Yanıtla