Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelik dönemi kadınlar için çok mutluluk verici bir durum olsa da 9 ay boyunca son derece zahmetli bir dönem geçirmesine neden olacaktır. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde karşılaşacakları en önemli sorunlardan birisi hamilelikte bel ağrısıdır. Bel ağrısı hamile olan kadınların yüzde 70’inde görülen bir sağlık sorunudur.

bel ağrısı

bel ağrısı

Hamile kadınların birçok nedenden dolayı sırtı ağrır. Bel ağrıları gün içinde her zaman görülebilen hatta gece şiddetini biraz daha artıran bir hastalıktır. Hamilelikte görülen bel ağrılarının ilk temel nedeni hormonların salgısının artışının hızıdır. Hamilelikte kadın vücudunda salgılanan hormon miktarı yükselir.

Hamilelikte Bel Ağrısının Nedenleri

Anne adaylarında görülen bel ağrısının nedenlerinden birisi de ağırlık merkezinde değişimdir. Anne karnında bulunan bebek ve rahim büyüdüğünde vücudun ağırlık merkezi öne kayar. Bu durumda da vücudun duruşu değişir ve bel sırt bölgesinde ağrı oluşur. Hamilelikte bel ağrısının görülme nedenlerinden birisi de kilo alma olmuştur. Gebeliğiniz döneminde gün geçtikçe kilonuzda artış yaşanacaktır.

gebelikte bel ağrısı

gebelikte bel ağrısı

Hamileliğin ilerleyen döneminde bebeğiniz omurganızın taşıma gereken yükü artırır. Omurgaya normalin üstüne yük bindiği için hamile kadınların bel ve sırt ağrıları çok daha artar. Hamilelik duruş bozuklukları de bel ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Anne adayları hamilelik döneminde kesinlikle uzun süre ayak kalmamalı, öne eğilmemelidir. Diğer nedenler ise düşük, yerleşme kanaması, dış gebelik, stres, gebelik büyümesi ve kas ayrımı şeklindedir. Tüm bu şikayetlerde doktora başvurulmalıdır.

Yanıtla