Hentbol Nasıl Bir Spordur?

Hentbol; voleybol veya futbol gibi oynanan bir takım oyunudur. İki grup oyuncunun, birbirlerinin kalesine top atarak puan kazanması şeklinde oynanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen ve hala çok tercih edilen bir spor dalı olan Hentbol, elle oynayarak vuruş yapılan spor dallarından birisidir. Hentbol Bir kale sahasının ikiye bölünmesiyle, iki kale ve bir oyun sahası şeklinde oluşur.. Kale yüksekliği 2 metre, genişliği ise 3 metre olup, dikdörtgen şeklinde olmaktadır. Kale etrafına çekilen örgülerin amacı, topun geri dönmesini önlemektir.

hentbol

Hentbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Hentbol; voleybol ve futboldaki gibi iki grup halinde oynanmaktadır. Takımlar 7’şer kişilik gruplardan oluşur. Her devre 30 dakika sürmektedir. Yalnız kadınlar arasında oynanan Hentbol oyununda devreler 25 dakikadır. Oyunun en önemli kuralı; topu karşı takımın kalesine atmaktır. Elle oynanan Hentbol oyununda sıçrayış şeklide oldukça önemlidir. Takım oyuncularının birbirleri ile olan iletişimi de oyunun kazanılmasında oldukça etkilidir. Hentbol topu kadınlar ve erkeklere göre değişkenlik gösterir. Kadınların oynadığı hentbol topunun çapı 54-56cm çaplarında ve ağırlığı, 325 ila 425 kg ağırlıklarında olurken, erkeklerde ise bu oran 58-60 cm çaplarında, 425 ila 475 kg ağılıklarında olabilmektedir.

Hentbol Nasıl Oynanır?

150’yi aşkın ülkede oynan Hentbolun belli başlı kuralları vardır. Oyuncular topu elleriyle atmak ve uzun süre topu elinde tutmamak koşulu ile karşı tarafın kalesine atmaya çalışır. Topu 3 saniyeden fazla elinde tutan ve topu diz altına atan oyuncu iki dakikalık süre ile oyun dışı kalır. Bu süre zarfında oyuna yeni oyuncu dahil edilmez. Topu eline alan oyuncu 3 adım atacak şekilde atışını yapmak zorundadır. Rakibin elinden topu almak yasaktır ancak topu atmasını engellemek için önüne geçilebilir.

Hentbolun Kuralları Nelerdir?

Çok eski tarihlere dayanan hentbol dünya olimpiyatlarında da çok tercih edilen bir oyun olduğu için önemli kuralları bulunmaktadır. Oyun 30 ar dakikalık iki devre halinde oynanır. Devre araları 10 dakikalık molalardan oluşur. Oyunun en önemli kurallarından biri, topa ayak veya dizle müdahale edilmemesidir. Topu 3 saniyeden fazla elde tutmamak ve 3 adım atarak sıçrayış yapmak da en önemli kurallarındandır. Oyun sonrası beraberlik olması durumunda, her iki takımın puan hanesine 1 puan yazılır.

Yanıtla