Horlama Nedir? Ortaya Çıkan Sosyal Problemler Nasıl Giderilmelidir?

Horlama, insan insana farklılık gösterse de olumsuz etkileri olan ciddi olan bir huzursuzluk ve rahatsızlıktır. Horlama çok büyük sağlık sorunlarına sebep olabilen ve mutlaka tedavi edilmesi lüzumlu ve gereken çok ciddi bir rahatsızlıktır. Uyurken nefes alıp verme esnasında çeşitli nedenlerden dolayı üst solunum yollarından horlama denilen gürültülü bir ses çıkarma gibi bir durumdur.

Dilin arka bölümü, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu bölüm ile genzin birleştiği yer uykuda nefes alırken kendi kendine daralır. Bunlar birbirinin üzerine bindiğinde nefes ile beraber titreşir ve ortaya gürültülü bir ses meydana gelir.

horlama

horlama

Horlama insan vücudun ihtiyacı olan nefesin gerektiği kadar alınamadığının göstergesidir. Horlama neticesinde düzenli uyku alınmasına rağmen gündüz uyku hali, kronik yorgunluk, sürekli baş Ağrısı ve konsantre olmama gibi sıkıntılara yol açar.

Uyku apnesi denilen durum ise uykuda solunum bozukluğu sorunu insanlarda kalp krizi ya da akciğer rahatsızlığı gibi çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu sebeple horlama ihmal edilmemesi gereken ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

horlamak

horlamak

Horlama artık bir sosyal problemlere de dönüşmüş durumdadır. Özellikle evli çiftlerde duruma alışmayan eşlerde boşanmalara kadar giden süreçlerin yaşanması bu vakaların üzerine ciddiyetle gidilmesi gerektiğini uzmanlar hatırlatıyor.

Hatta yeni evli gençler bu harlama durumu karşısında aile içi huzursuzluklar ile mutluluklarını üzüntüye dönüştürüyorlar.

Yanıtla