Valerian Çayı Nedir?

Halk arasında ‘’kediotu’’ olarak bilinen valerian çayı, Kuzey Amerika’da yetişmektedir. Kediotu olarak adlandırılmasının sebebi, kedilerin bu bitkiyi topraktan çıkarıp köklerini yediklerine inanılır. Bundan dolayı dilden dile bu isimle aktarılmaya başlanmıştır. Valerian çayı, ancak nemli ve çimli bir ortamda gelişimlerini tamamlayabilirler. Sivri uçlu, yeşil ve tüylü yaprakları vardır. Bitkinin üzerinde pembe, beyaz ve eflatun küçük çiçekler bulunmaktadır. Bu güzel çiçekler haziran ayında açmaya başlar. Boyu yaklaşık olarak 1,5 metreye kadar uzanabilmektedir.

İnsan sağlığına son derece faydalı olan valerian çayı, ismini Latince ‘’güçlü, sağlıklı olma’’ anlamına gelen ‘’valere’’ sözcüğünden almıştır. Valerian çayının alternatif tıpta yeri büyük öneme sahiptir. Hatta bazı kaynaklarda ‘’şifa otu’’ olarak tanımlanmaktadır. Eski dönemlerden bu yana faydası bilinen bu bitki, çeşitli formlarda kullanılmaktadır. Valerian; çay, kapsül, hap, tentür gibi çeşitli formlarda tüketime geçirilmiştir. Çeşitli şekillerde tüketilmek için, önceden kurutulmuş olması gerekmektedir.

Valerian Çayı Faydaları Nelerdir?

Valerian çayının insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Eskiden bu yana dek insanlar tarafından iyileştirici gücü olduğuna inanılmaktadır. Bitkinin farmakolojisi hakkında 200’den fazla bilimsel çalışma yapılmıştır. Günümüzde hala valerian çayı faydaları hakkında bilimsel olarak çalışmalar devam etmektedir. Valerian çayının en fazla bilinen faydalarını detaylarıyla inceleyelim.

  • Valerian çayının en bilindik faydası, uyku düzenini desteklemesidir. Valerian çayının içerisinde bulunan, hesperidin ve linarin maddeleri uyku kalitesini artırmayı sağlar. Uykuya dalmayı kolaylaştırıp, uyku süresini uzatma gibi etkileri olduğu bilinmektedir.
  • Sakinleştirici ve zihni dinlendirme özellikleri sayesinde sinir sistemini olumlu yönde etkiler.
  • Anksiyete ve panik atak gibi ciddi problemleri önler, stresi olabildiğince azaltır.
  • Bağırsak sendromu, ülser gibi mide ve sindirim problemlerini tedavi edicidir.
  • Yüksek tansiyonu dengelerken, kalp ve damar sağlığını destekler.
  • Odaklanmayı artırır, çocuklarda hiperaktivite davranışlarını azaltır. Dikkat eksikliğini giderir.
  • Yoğun baş ağrıları ve migrene iyi gelir.
  • Diüretik özelliği sayesinde hızlı bir şekilde kalori yakımı sağlar. Böylece kilo verdirmeye yardımcı olur.
  • Spazm önleyicidir, bundan dolayı kadınlarda regl kramplarını önler.
  • Şişkinlik ve gaz giderici olduğu için gastrointestinal sistemini düzenler.

Yanıtla