Moda Dünyasında Çok Zayıf Manken Olmak Yasak

Bilindiği gibi, model olabilmek için çok zayıf olabilme tutkusu Anoreksiya hastalığına neden oluyor ve bu uğurda bazı genç kızlar hayatını bile kaybedebiliyor. Toplumsal duyarlılığın güzel bir örneği olarak, artık bu konuya bir çözüm getirilmeye çalışılıyor. Fransa’da başlayan bir uygulama ile artık,  ajanslar ve tasarımcılar aşırı ince modeller kullanamayacak, aksi halde cezalandırılacak.

manken

manken

Sıska Mankenlik Özentisine Yasal Tedbirler

Biraz dikkatli olan herkes, renkli dünyada son derece ince modellerin tanıtımını ve podyumdan kamuya yayılan tehlikeyi biliyor. Artık tasarımcılar ve ajanslar için gösterilerde son derece ince bir model Fransa’da cezai bir suç. Yeni bir kanun uyarınca milletvekilleri, şirketlerin yetersiz beslenen modelleri kullanmalarını ve açıkça belirtmeksizin bir modelin imajını dijital olarak değiştirmeyi yasadışı yaptılar. Karar internetteki yeme bozukluğunun övülmesini dahi bir suç olarak niteledi.

Hindistan, İsrail, İtalya ve İspanya’nın izinden sonra Fransa, önce modellerin sağlığını korumak için bazı önlemler aldı. Yeni kararlar ağır para cezaları ve hatta bazı durumlarda hapis cezalarını öngörüyor. Pistlerinde düşük ağırlıklı bir model kullanan veya bunları bir showda göstermiş olan herkes, maksimum 6 ay hapis ve 75.000 € para cezasıyla karşı karşıya bulunuyor. Modelleri incelten reklam kampanyalarında, okuyucuyu bilgilendirmeksizin, reklam başına harcanan tutarın % 30’una kadar ceza kesiliyor.

mankenler

mankenler

Bir modelin moda defilesinde yürümek için yeterince sağlıklı olup olmadığını şimdi bir tıbbi belgeye sahip olarak kanıtlaması ve raporunu 2 yılda bir yenilemesi gerekecek. Tehlikeli boyuttaki zayıflama özentisinin önlenmesi için son derece yerinde bir yaptırım olarak görüyor ve kararı alkışlıyoruz.

Yanıtla