Saç Kurutma Makinesini Kim Buldu?

Saç kurutma makinesi gerçekte tek başına bir icat değildir. Elektrikli süpürge ile blenderin icadı ve yaygınlaşmasından sonra ortaya çıkmıştır. 1910’lu yıllarda elektrikli ev aletleri icat edilip kullanımı hızla yaygınlaşırken, bir alete birden fazla görev yükleme veya kendi görevi dışında başka şeylerde de kullanılması gibi gelişmeler olmuştur.

saç kurutma

saç kurutma

İlk Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlk elektrikli süpürge reklamlarında, saçlarını elektrikli süpürge ile kurutan bir model resmi kullanılmıştır. O zamanlar elektrikli süpürgenin emici özelliği kadar üfleyici özelliği de bulunmaktaydı. Satın alacak müşterilere süpürmekten ayrı olarak saçlarını da kurutabilecekleri bir alet olduğunun reklamı yapılıyordu.
Elektrikli süpürgelerin motorları saç kurutmak için fazla büyük kalıyordu. Tam bu sırada da blender için çeşitli çalışmalar yapılıyordu. Blender için tasarlanan motorlar daha küçük ve daha sessizdi. Bundan sonra elektrikli süpürge ile blender mantığı birleştirildi. Ve böylece ilk saç kurutma makinesi 1920 yılında piyasaya sürülmüştür.

saç kurutma makinesi

saç kurutma makinesi

Piyasaya çıkan ilk saç kurutma makineleri ağır ve fazla sıcak hava veriyordu. Fakat yıllar ilerledikçe 1930’lu yıllara kadar hala saç kurutma işlemi elektrikli süpürgeler ile devam ettiriliyordu. 1940’lı yıllarda saç kurutma makinelerine sıcaklık ve hız ayarlama sistemleri geliştirildi. 1951 yılında elde taşınabilen küçük modeller yapılarak geliştirildi fakat saç kurutma makinesinin Amerika’da yaygınlaşması 1960’lardan sonra oldu. Bundan sonra da yeni modeller ve tasarımlar gündeme geldi ve artık modern saç kurutma makineleri hayatımızda ki yerini aldı.

Yanıtla