Sigarayı Bırakmanın Yolları

Toplum hayatında insan sağlığını bozan etkenlerin başında sigara gelir. Sigara toplum hayatında birçok insanın sağlığını tehdit etmektedir. Sigara bazı insanlarında bağımlılık şeklinde iken, bazılarda ise sadece keyfidir. Öncelikli olarak günümüzde sigarayı özendiren birçok unsurdan uzak durulmalıdır.

Sonrasında ise sigarayı bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve o güne hiçbir bahane aramaksızın sadık kalın. Sigarayı bırakmış kişilerle konuşun ve deneyimlerinden yararlanın. Sigara bırakmada öncelikli olarak irade gücü çok önemlidir. Sigara bırakırken ailenizden destek alın, gerekirse doktorlardan da bu konuda destek alınmalıdır. İkinci olarak sigaranın sağlığınıza karşı yaptığı riski zihninizde canlandırın ve buna göre bir davranış belirleyin.

Sigara Sağlığa Ne Kadar Zararlı

Öncelikli olarak kanser olabileceğinizi sevdikleriniz üzebileceğinizi unutmayın. Sigara azaltılarak bırakılabilen bir şey değildir. Azaltmak yerine kesin sonuç olarak komple bırakmalısınız. Sigara içtiğiniz zaman aralıklarında kendinize başka bir şeye yönlendirin. Sigarayı canınız çok istediği zaman evinizde ya da cebinizde küçük şeker veya atıştırmalıklar bulundurarak yiyeceklerden tüketin.

Sigara bırakmak için yapılması gerekenlerden birisi de egzersiz yapmaktır. 20-30 dakika kadar günlük yürüyüş yapmak sigaradan kurtulmanıza katkı sağlayacaktır. Sigarayı bırakmak için yapılması gereken davranışlardan birisi de size sigarayı hatırlatacak küllük, çakmak gibi ürünleri ortadan kaldırmaktır. Sigaradan kurtulmanın bir diğer yolu da beslenmenize dikkat etmektir. Sigarayı bırakırken kendinize farklı hobiler edinmelisiniz.  Öncelikli tiyatro ve sinema alışkanlığı sigarayı unutmanız adına önemlidir.

Yanıtla