Bisiklet Kullanımının Faydaları

İnsanların birçoğu gerek ulaşım amacı gerekse de spor yapmak amacıyla bisiklet kullanmayı tercih ederler. Bisiklet kullanımı özellikle batı ülkelerinde çok yaygındır. Bisiklet kullanımın insanlar sağladığı bilinen 7 faydası vardır.

Bisiklet kullanımının birinci faydası kişinin ulaşmak istediği noktaya daha hızlı oluşmasını sağlamak olmuştur.  Bisiklet kullanımının bir diğer faydası kişinin bisiklet sürerken sağladığı efor ve bundan kaynaklı olarak yorulmasıdır. Bu yorulma kişinin derin uyku çekmesine neden olur. Bisiklet sürmenin üçüncü faydası genç görünmeyi sağlamasıdır.

bisiklet

bisiklet

Bilim adamları yaptığı araştırmada  cildi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden koruduğu ve yaşlanma belirtilerini azalttır. Bisikletle dışarıya çıkmadan evvel 30 faktör güneş kreminizi kullanmayı unutmayın. Bisiklet kullanımının dördüncü faydası bağırsaklarını hızlandırması olmuştur. Fiziksel aktiviteler gıdaların bağırsaklarda geçirdiği zamanı azaltarak kabızlık gibi problemlerin önüne geçebiliyor.

Bisiklet Kullanımının Kalp Sağlığına Faydası

Bisiklet kullanımının beşinci faydası beyin gücünün artırılmasına sağladığı katkıdır. Bilim adamları yaptıkları araştırma da bisiklet ciğerleri geliştirir.  Bisiklet sürmenin altıncı faydası hastalıklarla daha kolay başa çıkmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde bisiklet kullanan insanlar, kullanmayanlara göre daha az hasta olurlar.

bisiklet kullanımı

bisiklet kullanımı

Bisiklet kullanmak daha uzun yaşamanın önemli etkilerinden birisidir. Bisikletle yapılan egzersizlerle vücut kendini daha iyi savunabilirken, kendisini daha hızlı bir şekilde yenileyebiliyor. Bisiklet kullanmak kalp hastalıkların önüne geçilmesinde yüzde 50 fayda sağlıyor. Haftalık 5 kilometre bisiklet kullanılması kalp krizi riskini hiç spor ve egzersiz yapmayan birine göre yarı yarıya indiriyor.

Yanıtla