Alerjik Rinit Hastalığı Nedir?

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte bazı alerjik reaksiyonlar gösteren herkesin aklına alerjik rinit hastalığı nedir? Sorusu gelmektedir. Mevsimsel ve mevsimin getirdiği etkenlere bağlı olarak gelişen bu hastalık, sosyal hayatı olumsuz etkileyen ve hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Halk arasında aynı zamanda saman nezlesi ya da daha yaygın şekilde bahar nezlesi olarak da bilinmektedir. Bahar aylarında özellikle de dış mekanlarda solunan hava ile vücuda giren polen ile birlikte mantarlar bazı insanların vücut yapısına aykırı olduğu için alerjik etkileri olabilir. Vücuda hava yoluyla giren bu yabancı maddeler vücutta yabancı madde olarak algılandığı vücutta buna göre tepki vermektedir. Bu alerjik tepkilere sahip olan insanların aklına ise kesinlikle ilk olarak alerjik rinit hastalığı nedir? Sorusu gelmektedir. Alerjen maddeler havada uçuşan ve hatta çıplak gözle bile görünmeyen mikroskobik maddelerdir. Solunum yoluyla vücuda girdikleri için de özellikle de solunum yolunda alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadırlar. Bu alerjenler vücudun histamin adı verilen bir madde üretmesini sağlayarak göz, burun zarı ve ayrıca alt solunum yolunda yan etki yaparlar. Bazı durumlar da ise ciltte de etkiler görülmektedir.

Alerjik Rinit Hastalığı Nedir

Alerjik Rinit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Rinit Hatalığı Nedir? Sorusundan sonra akla gelen ilk soru bu hastalığın kendini nasıl belli ettiğidir. Solunum yolu ile meydana gelen bir alerjen olduğu için kendini genellikle grip ile aynı belirtilerde göstermektedir. Bu nedenle halk arasında da bahar nezlesi olarak da görülmektedir. Hastalığı belirtileri;

  • Hapşırma
  • Burun tıkanıklığı ve akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Ses kısıklığı
  • Öksürük gibi yaygın belirtilerin yanı sıra bazı insanlar da aynı zamanda vücut ağrısı, ateşi ve döküntü de görülmektedir. Bu alerjiler yani rinitler özellikle bahar aylarında ve kısa süreli görülüyorsa mevsimsel fakat tüm yıl devam eden bir rahatsızlıksa perenial yanı yıl boyu alerjik rinit olarak adlandırılıyor.

Alerjik Rinit Hastalığından Nasıl Korunuruz?

Alerjiler genelde bazı ilaçlar ve kimyasallar yardımıyla engellenebilir. Engellenemese bile ilaçlar yardımıyla kontrol altına alınarak daha az etki meydana getirilebilir. Alerjiden korunmanın en kesin ve en temel yolu kesinlikle tabii ki alerjiye sebep olan etkenlerden korunmak ve kendini buna bağlı olarak koruma altına almak, hatta uzak durmaktır. Bu alerjiler bahar nedenli olduğu için bahar aylarına girmeden önce mutlaka doktor kontrolünde gerekli önlemler alınmalıdır.

Yanıtla