Haşlanmış Yumurta Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yumurta içerdiği protein ve kalsiyum bakımından oldukça faydalı bir besindir. İçinde bulundurduğu A, B, D ve E vitaminleri çok yararlı vitaminlerdir. Yapılan son araştırmalar sonucunda, yumurtanın kabuğunda bulunan kalsiyum miktarının olduğundan daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Kaynatılan suyun tüketilmesi sağlık açısından çok önemli bir rol oynarken, günlük hayatta kullanımına dair çeşitli faydalarının olduğu belirtiliyor. Öğrendiklerinizden sonra kaynattığınız yumurta suyunu atmak istemeyeceksiniz.

yumurta

Kemik Erimesi Ve Kemik Ağrıları :

Yumurtayı kaynattığınız suyun yumurtadan daha fazla kalsiyuma sahip olduğu söyleniyor. Bu nedenle yumurta suyu, kemik erimesi yaşayan ve kemik ağrısı çeken kişilere çok iyi geliyor.

Çiçekleri besliyor :

Yumurta suyunun içerisinde bulunan kalsiyum bitkiler içinde oldukça faydalı ve besleyici bir hale geliyor. Çiçeklerinize sade su kullanmak yerine, yumurta suyunu kullandığınız taktirde, bitkilerinizi daha iyi beslemiş, faydalarını görmüş olursunuz.

Daha Canlı Ve Parlak Saçlar :

Kaynattığınız yumurta suyunu saçlarınız için de kullanabilirsiniz. Bol miktarda protein içerdiği için, saçlarınız oldukça canlı ve parlak gözüküyor. Özellikle kuru saçlar için, faydalı bir ilaç gibidir. Daha parlak ve ışıltılı bir görünümü elde etmenizi sağlar.

Kireci Söküp Atıyor :

Tencere ve demliklerinizde ki kireç çoğu zaman can sıkıtı olabiliyor. Kaynatılmış yumurta suyu ile kireçlerinizi yok edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, kireci sökmek istediğiniz tencere yada demliğinizin içerisine yumurta kabuklarını koyup kaynattıktan sonra, biraz sirke ekleyip kaynatmaya devam etmek olacak. Kireci söküp aldığını göreceksiniz.

Faydalarından bahsetmişken Yumurta’ yı fazla haşlamanın verdiği zararları da belirtelim istedik. Yumurta’yı fazla haşlamanın zararları kısaca şu şekildedir;

Yumurtanın fazla kaynatılmasıyla ne yazık ki besin değeri düşer. Beyaz kısmında oluşan morluklar fazla kaynatıldığını gösterir ve tüketilmemesi gerekir. Yumurta hiç bir zaman çiğ tüketilmemelidir. Üretildiği yerde hastalık olma ihtimali çok yüksek olduğu için çiğ tüketilmemesine önem verilir. Çok fazla tüketildiği taktir de kolestrolü yükseltir. 6 aydan küçük bebekler için de kullanılmamalı, tüketiminden kaçılmalıdır.

Hem yumurta, hemde yumurta suyunun kalsiyum değeri yüksektir. Hem tüketimi hem de kullanılması güzel bir besin kaynağıdır.

Yanıtla