Bob Marley Hakkında Bilmedikleriniz

Dünyanın en zengin ölü ünlülerinden biri  olan Bob Marley, hakkında çok şey söylendi; bir ‘reggae büyükelçisi’, ‘3. dünya peygamberi’ ve İşte, bu Jamaikalı süperstar hakkında çok daha az bilinen gerçekler.

Karmaşık Aile Bağlantısı

bob marley hakkında

bob marley hakkında

Marley, 1945 yılında, 19 yaşında siyahî bir kadın olan Cedella Booker ve 60 yaşında beyaz bir İngiliz olan Norval Sinclair Marley’in meyvesi olarak Jamaika’da doğdu. Norval’ın ölümünden sonra Bob ve annesi Jamaika’nın başkenti Kingston’da Trench Town’a taşındı. Orada, annesi, Thaddeus Livingston (kızı Claudette) ve oğlu Bunny’le yaşadı.

Chrysler montaj hattı ve DuPont’ta Laboratuar Asistanlığı

Gençliğinde Marley, Amerika’ya taşınmaya ve biraz para kazanmaya karar verdi.  1966’da sekiz aylık dönemde Chrysler montaj hattında ve aynı zamanda DuPont’ta bir laboratuar asistanı olarak çalıştı. Ancak kalbi bu işlerde değildi ve vizesi bittiğinde müziğe devam etmek için Jamaika’ya geri döndü.

En ünlü Rastafarian Bob Marley Oldu!

Bob Marley, Jamaika kökenli Rastafarian dini ile eş anlamlıydı. İnançları arasında Etiyopya’nın eski imparatoru Haile Selassie Trinity ilham kaynağıdır. Esrar kullanmanın ünlü savunucusu Marley’e göre Ganja (esrar), insanı Jah’a (Tanrı’ya) yakınlaştırabilen kutsal bir bitkidir. Tarak ve makaslar, yozlaşmış Batı’nın araçlarıdır.

Marley Bir Hıristiyan Olarak Öldü

Marley birçok şarkıda Rasta inancını şiddetle savunmasına rağmen ölmeden önce inançlarını değiştirdiğine dair kanıtlar var. Eski Etiyopya imparatoru Haile Selassie insanların kendisine tanrı olarak taptığı öğrenmekten üzüldü ve Rasta’yı Hıristiyanlığa dönüştürmeye karar verdi. Kanserden ölümünden bir yıl önce, Marley vaftiz edildi. Jamaika’daki resmi cenaze töreninde Marley, bir gitar, bir İncil ve bir kutu ganja ile gömüldü.

Yanıtla