Çocuğun Anaokuluna Alıştırılması

Çocuğun anaokuluna alıştırılması çocuğunuzun yaşının ve psikolojik sürecinin yeterli olduğunu düşünüyorsunuz ve şimdi onu anaokuluna göndermeye karar veriyorsunuz.

Çocuğunuzun güvendiği ilk nesne annesi, yani sizsiniz. Çocuğunuz anaokuluna başladığında sizden, tanıdık çevreden, yani güvenli bölgeden uzaklaşmış olacaktır. Bilmediğiniz bir ortamda ilk kez bir birey olarak yalnız kalacaksınız.

Yeni çevre ve yeni arkadaşlar, çocuğunuz için korkutucu ve güvensiz bir durum olarak algılanabilir. Bu çok normal.

Çocuğunuzun utangaç veya utangaç bir mizacı olabilir. Bu nedenle yeni bir ortama girmek onu diğer çocuklardan daha çok zorlar.

Temel Aşama

Çocuğun anaokulunu annesi ya da babasıyla tanımaya başladığı, yeni arkadaşları ve öğretmenleriyle bağlantı kurduğu bir dönemdir. Toplam 3 gün geçireceğiniz bu aşamada çocuğunuzla birlikte 1. Gün 1 saat, 2. Gün 2 saat ve 3. Gün yaklaşık 3 saat geçireceksiniz. Zorlamadan istediği oyun ve oyuncaklarla ortamı tanıması ve güven duygusunun yerleşmesi için ona zaman tanımış olacaksınız. Bu arada deneyimli öğretmenler çocuğunuzu gözlemleme fırsatına fazlasıyla sahip olacaklar.

Sağlamlaştırma Ve Ayrılma Evresi

Bu aşamada öğretmen ve çocuk birleşirken ebeveyn arka planda kalır. Öğretmen ona istediği kadar yaklaşmalı ve onu oyunlarla cezbetmelidir. Yemeğini istiyorsan efendiye yedirebilirsin, zorlama yok. Anne-babadan ayrılmaya yönelik ilk girişim de bu aşamada yapılır ve önümüzdeki günlerde bunun ipucunu verecektir. Dördüncü gün çocuğa anlatılarak yarım saatlik bir ayrılık evresi yaşanır ve çocuk gözlemlenir. Bu süreçte ebeveyn her zaman erişilebilir olmalıdır. Çocuk ağlamıyorsa ve oynamaya devam ediyorsa ve ara sıra annesine bakıyorsa 6-7 gün sonra alışacağı anlamına gelir. Ancak itiraz edip annenizi ağlayarak takip etmeye çalışırsanız bu, bu sürecin iki hafta kadar süreceğinin bir göstergesi olabilir.

Son Aşama

Her ne kadar bitti desek de bu süreçte çocuk her an onu isteyebilir ve ya ulaşılabilir olması fazlasıyla önemlidir. Ancak burada önemli olan, hocasının siz ayrıldıktan sonra hissettiği üzüntüyle onu teselli etmesine izin vermesidir. İzin verir ve sakinleşirseniz, öğretmenle bir bağ kuruyorsunuz demektir. Sakin olduğun sürece gidebilirsin.

Yanıtla