Paleo Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Diyet dediğimiz zaman birçoğumuzun aklına direkt olarak zayıflamak üzerine hazırlanmış ve yasaklarla dolu olan bir liste gelir. Ancak bu çok yanlış bir yaklaşımdır çünkü diyet sadece zayıflamak üzerine yapılmaz. Diyet kavramını sağlıklı beslenme düzeni olarak tanımlayabiliriz. Kilo almak isteyenler, kilo vermek isteyenler, beslenme konusunda düzensiz olduğunu düşünenler ve daha sağlıklı bir beslenme rutinine sahip olmak isteyenler genel olarak bir diyetisyen eşliğinde diyete başlarlar. Diyet çeşitlerinden hangisinin size uygun olduğuna dair araştırma yaptıysanız eğer mutlaka “paleo diyeti nedir nasıl yapılır?” sorusuna denk gelmişsinizdir. Paleo diyetini kısaca taş devri diyeti olarak adlandırmamız mümkün. İsmini paleotik dönemden alan bu diyet karşınıza “ilkel diyet” , “av-avcı diyeti” şeklinde de çıkabilir. Paleo diyeti atalarımızın avcı-toplayıcı beslenme düzeninden esinleniyor ve temelde “atalarımızın kilo vermek gibi bir kaygıları yoktu, çünkü ne avlayabilirlerse onları yiyorlardı” mantığına dayanıyor. Siz de paleo diyeti nedir nasıl yapılır diyorsanız buyurun beraber bu oldukça katı kuralları olan diyeti inceleyelim

Paleo Diyetinin Altın Kuralları

Paleotik dönemde yaşamış olan atalarımız sağlıklı bir vücutta fazla kilo olmaması gerektiğine inanıyorlardı. Bu sebeple bu diyette ki en önemli kural, diyeti fazla kilonuz kalmaya kadar sürdürmeniz. Ayrıca bunun bir diyetten çok bir detox olduğunu da unutmamak gerekiyor.

-Karbonhidratlardan uzak durun; vücudumuz için karbonhidrat oldukça önemlidir ancak fazlası kilo olarak döneceği için ihtiyaç dışı karbonhidrat tüketmemek gerekiyor.

-Bolca protein alın; kendi doğal yaşam alanında yetişen hayvan eti, tavuk, balık ve yumurta bizim başlıca protein kaynaklarımızdır. Bunları bolca tüketmek gerekir.

-İşlenmiş gıdalardan uzak durun: İşlenmiş daha doğrusu paleotik çağda bulunması mümkün olmayan hiçbir yiyeceğin tüketilmemesi gerekiyor.

Özetle paleo diyetinde yediklerimizin ne olduğuna dikkat etmek dışında herhangi bir sınır bulunmuyor. Acıktığınızda doyana kadar diyete uygun besin maddelerini tüketebilirsiniz.
Siz de paleo diyeti nedir nasıl yapılır diyorsanız, işe işlenmiş ürünlerden uzak durarak başlayabilirsiniz. Çok daha enerjik ve sağlıklı olduğunuzu göreceksiniz.

Yanıtla