D Vitamininin Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudu için vitamin çok önemlidir. Bu vitaminler içinde faydası en az bilinen vitaminlerden olan D vitaminini vücut normalde kendi kendine üretse bile çeşitli besinlerle bu vitaminleri almak da mümkündür. İnsanlar ışıksız ortamlarda bulunması ve dengesiz beslenmesi D vitamini eksikliğine neden olur.

d vitamin

d vitamin

En büyük D vitamini güneş enerjisidir. Bu nedenle kapalı ortamlarda bulunan ve çalışan insanlar güneş ışığını fazla görmemeleri nedeniyle D vitamini eksikliği görülür. D vitamini eksikliği vücutta çeşitli sağlık sorunları oluşmasına neden olacaktır. D vitamini eksikliği yaşayan insanlarda görülen sağlık sorunlarının başında depresyon gelir. D vitamini eksikliği kişiyi mutsuz huzursuz hissettirir.

D Vitamini Eksiliğinin Zararları

D vitamini eksikliğinin görüldüğü kişilerde ortaya çıkan sağlık problemlerinden birisi de kemik ağrılardır. Kişide sürekli halsizlik görülür. Görülen sağlık problemlerinden birisi de başın terlemesidir.  Bu sorun kadınlarda ve çocuklarda çok sık görülür. D vitamini yaşayan insanların tüketmesi gereken besinlerin başında balık gelir.

D vitamini

D vitamini

Ton balığı,sardalya, ringa ve somon balığı D vitamini bakımından çok zengindir.Balık vücudun ihtiyacı olan bütün D vitaminin yarısını sağlar. Vitamin eksikliği için kullanılan besinlerden birisi de yumurta olmuştur. Günde bir yumurta D vitaminin yüzde 20 eksikliğini giderir. D vitamini bağırsaktaki kalsiyum emilimini destekler. Güçlü diş ve saçlara sahip olmanızı sağlar. İskelet ve kemik sağlığını geliştirir. D vitamini vücutta oluşan sistematik tahriş ve şişmeye giderir. Hücresel aktiviteleri de düzenler.

Yanıtla