Depresyon Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilir?

Çok sevdiğiniz birisi depresyonda olsa ne yaparsınız? Bu sorunun cevabını bulmak, aslında oldukça basit. Siz aynı durumda olsanız, bunalımda olsanız; size nasıl davranılmasını isterdiniz? Bu soruya yanıt verdiğiniz zaman, uygun cevabı bulursunuz.

depresyon

depresyon

Depresyondaki Kişilere Nasıl Davranılmalı?

  • Depresyondayken insanın ilk ihtiyacı olan şey, yanında birilerinin var olmasıdır. Yani bunalıma girmiş kişiyi asla yalnız bırakmayın. Ona yalnız olmadığını, sizin ona hep destek olduğunuzu, her daim yanında olduğunuzu hissettirin. Onları mutlu etmeyi başaramasanız bile, yalnız olmadıklarını bilmeleri yeter onlara.
  • Sizinle konuşmak istemiyorsa, saygı gösterin. Neler olduğunu anlatması için, neler hissettiğini anlatması için zorlamayın. Siz de onunla beraber susun. Ve gözlerinin içine bakıp, ona saygı duyduğunuzu ve her daim yanında olduğunuzu hissettirin. İnanın bu onu çok rahatlatacaktır.
  • Özellikle konuşmayı istemediği zamanlarda ona sarılın. Siz bırakın, kalpleriniz konuşsun. Sarılmanın psikolojik olarak ne kadar iyi geldiği, bilim dünyasında bile ispatlanmıştır.
depresyon belirtileri

depresyon belirtileri

  • Yetiştirmesi gereken işleri varsa ve içinde bulunduğu durumdan dolayı yapamıyorsa, bu konuda yardımcı olun. Yapamayacağınız bir işse, kendisinden ve başka bilen kişilerden yardım alarak o işi halletmeye çalışın.
  • Ona kötü günleri birlikte atlatacağınızı, güzel günlerin çok yakında geleceğini olumlu bir dille aşılayın. Daha fazla karamsarlığa düşmesine engel olun.
  • Eğer ciddi bir süreçten geçiyorsa, psikolojik yardımlarla kendi başınıza baş edemeyecek durumdaysanız; bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Yanıtla