Evde Kurutulmuş Gıda Nasıl Yapılır?

Kendi yiyeceklerinizi evde kurutmak için büyük, süslü makinelere ihtiyacın yok. Aslında, çoğu insan başlamak için zaten ihtiyaç duyduğu her şeye sahiptir. Gerekli olan tek şey, nemi itmek için ısı, onu emmek için kuru hava ve bunu gerçekleştirmek için hava hareketidir.

Evde Meyve Sebze Kurutma Yöntemleri

Meyve ve sebzeleri kurutmanın basit bir yolu, atalarımızın binlerce yıl öncesinde keşfettiği güneş altında kurutmaktır. Bu teknik temelde özgürdür, yaklaşık üç ila dört gün doğrudan güneş ışığı ile nemlerini % 20’nin altına düşürebilirsiniz. Fakat bu, dehidratasyon işlemi tamamlanmadan serin ve nemli koşullar kapınızı çalabilir.

gıda

gıda

Yiyecekler aynı zamanda havada kurutulabilir ve bu da içeride yapılabilir. Bu yöntem için en yaygın malzemeler, ortaçağ zamanlarının geleneklerinde olduğu gibi, ip üzerine bağlanıp demetler halinde bağlanıp asılan otlar, acı biber ve mantarlardır. Toz koruması için kâğıt veya bez torba içerisine koyabilirsiniz.

Teknolojiyi bir adım yukarı atmak istiyorsanız, ancak maliyetli değilse, fırınınızla dehidrasyon yapmayı deneyin. Fırını 60°  ısıtın, kapağı birkaç santim kalınlığında açık tutun, yiyeceği ızgaraya tek bir kat olarak yerleştirin. Kuruma süreleri otlar için bir saat ila şeftalin gibi sulu, etli meyveler için 48 saate kadar değişebilir. Bununla birlikte mikrodalga fırınlarda kullanılabilir, ancak otlar için daha uygun olacaktır.

gıda kurutma

gıda kurutma

Ekipman maliyetleri, enerji oranları ve zaman yatırımını eklediğinizde, bazen dehidrate-kurutulmuş yiyecekleri bakkalınızdan almanız daha kolaydır. Ancak, evde kurutarak tasarruf etmek istiyorsanız, indirimli ürünler arayın ve bir kerede kurutmaya hazır olun. Fiyatlar karşılaştırırken, kurutulmuş gıdaların taze eşdeğerinden % 90 daha az ağırlığında olduğunu unutmayın.

Yanıtla