Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Hıçkırıklar, sağlık sorunu gibi gözükse de aslında birbirinden farklı şekillerde doktorların tavsiyesiyle beraber hıçkırıktan kurtulacağınız durumlar bulunmaktadır. İlginç bir şekilde hal karasında çözümler arasında birçok yöntem bulunsa da hangi tedavi yöntemi size uygundur, her birini sizlere açıklamak istiyoruz.

Öncelikle hıçkırıktan kurtulmak için anlık olarak solunum manevraları uygulaması yapabilirsiniz. Solunum manevraları nedir? Ağız yoluyla nefes alabilir ve burun kapatarak, hava ile burunda küçük basınç oluşturarak kulak zarlarından dışarıya doğru havanın çıkmasını deneyebilirsiniz. Başka bir solunum manevrası olarak nefes. Tutmayı deneyebilir ya da aksırıkta bulunabilirsiniz.

Hıçkırık kesen konulardan biri de turşu suyu içmek ya da sirke suyu içmek olarak değerlendirilir. Günümüzde 10 saniye boyunca içeceğiniz tatlı bir turşu suyu, sirke suyuyla beraber çok rahat şekilde hıçkırığın yok olmasını sağlayabilirsiniz

Ayrı bir konu sirke içmek yerine sirkeyi burnunuza çektiğinizde de yine hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

Eğer yanınızda limon varsa, limon kokusuyla beraber hıçkırığı kesmek de mümkün olmaktadır. Hıçkırık sorunlarında hızlı nefes alıp verirseniz, çok rahat şekilde hıçkırığı durdurmak da mümkün olmaktadır.

Derin bir şekilde nefes alarak, soluğunuzu tuttuğunuzda (birkaç saniye) hıçkırık yine gidebilir olacaktır.

Evdeyseniz ve buzdolabı yakınsa, buz yutarak ya da buzlu su içerek de hıçkırığın geçtiğini görebilirsiniz.

Hıçkırık başladığında çok rahat şekilde suyu yüzünüze vurmak, yüzü soğuk bir su ile yıkamak gibi uygulamalarda hıçkırık yok olması için mümkün olmaktadır.

Hıçkırık Neden Oluyor?

Hıçkırık rahatsızlığını ortaya çıkartan birçok faktör bulunmaktadır. Reflü hastalığı olanlar, midede rahatsızlık yaşayan birçok kişide hıçkırık sorunu oluşabilir. Aşırı acılı yemek yediğinizde, hıçkırık oluşabiliyor. Eğer alkol tüketiminde fazla alkol tüketilirse de yine hıçkırık sorunlarınızla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların dışında midede aşırı yemek, gazlı içecek tüketilmesi gibi durumlarda mide gerilmesi yaşayacağı için hıçkırık sorunlarınız ortaya çıkabilir.

Akciğer sigara kokularıyla uyarılması durumlarında ortaya çıkan şey, hıçkırık olacaktır. Aşırı üzüntü durumlarında ya da aşırı coşku durumları gibi çeşitli duygu durumlarında doğrudan hıçkırık durumu meydana gelebilir.

Hıçkırığın oluşmasıyla beraber geçmesi de an meselesidir. Birkaç dakikadan daha uzun hıçkırıklarda direkt olarak yukarıdaki yöntemleri deneyerek hıçkırığı durdurmayı deneyebilirsiniz.

Yanıtla