Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

1. STRESİ VE ANKSİYETEYİ ÖNLER

Ihlamur çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Bu sebeple stresi hafifletmekte ve kaygıları azaltmaktadır. Kaygı bozukluklarına da iyi gelmektedir. Yani ıhlamurun doğal antidepresan etkisi bulunmaktadır.

2. KRONİK HASTALIKLARI ÖNLER

Ihlamurun antioksidan özelliği bulunmaktadır. Vücutta hücre yenilenmesinde ve temizlenmesinde etkilidir. Kronik hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.

3. KALP SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİDİR

Kan basıncını düşürerek kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Kalp krizi, aritmi, damar sertliği ve damarlarda oluşabilecek iltihapların önlenmesinde etkilidir.

Kan basıncının düşmesi sebebiyle hipertansiyona iyi gelmektedir. Ancak önceden kalp hastalığı geçirmiş kişilerde kullanımı uygun değildir.

4.ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR

Soğuk algınlığı sebebiyle öksürük oluşabilmektedir. Bu durumda solunum yolları tahrişi olmakta ve nefes alıp vermekte zorlanılabilir.

Sıcak olarak ıhlamurun tüketilmesi hem boğazda oluşan enfeksiyona hem de boğaz tahrişine iyi gelmektedir.

5. BAĞIŞIKLIĞIN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAR

Antioksidan etkisi sebebiyle vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttırmaktadır. Ayrıca vücudun sıcak kalmasını sağlamaktadır.

6. SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİR

Antispazmodik etkisi vardır. Bu sebeple bağırsak iltihaplanmalarına ve mide ağrılarında olumlu etkileri vardır.

Şişkinlik ve hazımsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kabızlığın giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

7. İLTİHAP GİDERİCİDİR

Ihlamur antioksidan özelliği sayesinde bir çeşit iltihap gidericidir. Özellikle solunum yolu ve eklemlerde oluşan iltihaplar da oldukça etkilidir. Artrit, gut, migren, kas ağrıları, spazmlar ve iltihaplar ile baş etme yeteneğine sahiptir.

Ayrıca kemik ağrılarında da etkili olduğu ve ağrı giderici özelliğinin bulunduğu bilinmektedir.

8. CİLT İÇİN ETKİLİDİR

Ciltte kaşıntı ve kızarıklık oluşmasını önlemektedir. Cildi sıkılaştırarak Detoks etkisi yapmaktadır.

Bu sayede yaşlanmaya geciktirici bir etkisinin olduğu söylenebilir. Güneş sebebiyle oluşan kırışıklık ve çillerin giderilmesinde yardımcıdır.

Bunlarla beraber bölgesel olarak uygulandığında yağlanmayı giderici etkisi bulunmaktadır.

9. KANSERE KARŞI KORUR

Kanser hücrelerinin oluşmasını engellemektedir.

10. GÖZ SAĞLIĞI

Ihlamur çayı demlendikten sonra pamuk yardımıyla gözlerde bekletilebilir. Göz çevresinde oluşan şişkinlik, morluk ve yorgunluğun giderilmesini sağlamaktadır.

11. SAÇ SAĞLIĞINDA ETKİLİDİR

Ihlamur çayının saçlara maske olarak uygulanabilmektedir. Saç köklerini besleyerek saç dökülmesini önlemektedir. Ayrıca saçların canlı bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilmektedir.

 

Yanıtla