Kırşehir’de Görülmesi Gereken Yerler

Anadolu’nun en mütevazi şehirlerinden birisi olan Kırşehir, insanı, mutfağı, tarihi  ve turistik yerleri ile sanatçı  Neşet Ertaş’ın da şarkısını da seslendirdi gibi şirin bir şehirdir. Anadolu’nun bu şirin şehrine yapacağını ziyarette görmeniz ve fotoğraf çektirmeniz gereken tarihi yerlerin başında Kaman ilçesindeki Kalehöyük müzesi gelir.

kalehöyük gezisi

kalehöyük gezisi

Kaman ilçesinde bulunan ve Japon hükümetinin kültürel miras koruma projesi çerçevesindeki  müze 830 metrekare açık , 470 metre kapalı alana sahiptir. Kırşehir gezinizde görmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Aflak Baba Türbesi’dir. Mucur ilçesinde bulunan bu türbe köyde yaşayan ve ermiş olarak nitelendirilen ve köye büyük hizmetler sunan Allah dostunun bir ziyaret yeridir.

Şirin Kırşehir ve Tarihi

Kırşehir ziyaretine görmeniz gereken yerlerden birisi de Seyfe Gölü’ dür. 600 binden fazla kuşu barındıran gölde son dönemlerde ciddi azalma olsa da flamingo kuşları görebilirsiniz. 50 ayrı kuş türünün yer aldığı Seyfe Gölü doğa severlerin uğrak yeridir. Kırşehir ziyaretine görülmesi gereken yerlerden birisi de mucurda bulunan ve roma dönemine ait olduğu tahmin edilen Mucur yeraltı şehridir.

Kırşehir

Kırşehir

Bölgede Kepez ve Dulkadirli yeraltı şehirleri de mevcuttur. Ahi Evran’ın şehri olan Kırşehir’de kent merkezinde bulunan Aşık Paşa Türbesi ve Ahi Evran Cami mutlak surette görülmesi gereken bir yerdir. Her iki tarihi yer yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Kesik köprü, Çoğun Barajı ve Cacabey Medresesi de Kırşehir’de görülmesi gereken diğer tarihi yerlerdir.

Yanıtla