Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Yaptığımız birçok yemeğin içinde kendisine yer bulan salça, şahane bir lezzet unsuru olsa da kısa sürede küflenen yapısı bazen bizler için sorun haline geliyor. Üstelik bazen oluşan küfler nedeniyle kilo kilo salçayı atmak zorunda kalmak da can sıkıcı oluyor. Ekonomik olarak da zarar anlamına gelen bu durumun önüne geçmek mümkün.

salca

salca

Küçük Boy Salça Alın

Eğer salçanızın küflenip atılıyor olmasından şikayet ediyorsanız, küçük boy salça almayı deneyin. Bu sayede daha kısa sürede tüketeceğiniz için küflenme durumu söz konusu olmayabilir.

Cam Kavanoza Boşaltın

Aldığınız salçanın küflenmesini engellemek için yapabileceğiniz bir işlem de cam kavanoza doldurmaktır. Cam kavanoz içerisinde küflenmeyecek olan salça daha uzun süre kullanılabilir. Direkt cam kavanozda satışa sunulan salçaları da tercih edebilirsiniz.

salça yapımı

salça yapımı

Seri ve Kuru Yerde Tutun

Salçanın küflenmesine neden olan unsurların başında saklama koşulları geliyor. Serin ve kuru yerde saklanması gereken salça, uygun olmayan koşullarda muhafaza edilirse kısa sürede küflenecektir. Buz dolabında saklamak yerine eğer varsa kilerde, yoksa karanlık ve serin bir dolabın içerisinde saklayabilirsiniz.

Hava Almadığından Emin Olun

Salçayı koyduğunuz kap hava alıyorsa eğer küflenme kaçınılmaz olacaktır. Salçanızın küflenmemesi için kullandığınız kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve hava almadığından emin olun. Salçayı küflenmeden daha uzun süre ve lezzeti bozulmadan kullanmak isteyenlerin bu yöntemleri mutlaka denemesi gerekiyor.

Yanıtla