Lavanta Gübresi

Lavanta gübresi, Akdeniz bölgesine ait bir bitki türü olmakla birlikte dünyanın dört bir yanında bulunan bitkilerden birisidir. Çalı görünümüne sahip olan lavanta; mavi, kırmızı ve mor renklerde açtığı çiçekler ile tanınır. Yetiştiği yerlerde oldukça güzel bir görünüm sunan lavanta bitkisi, kurutulduğunda çamaşır ve eşyaların arasına konulur ise mis gibi kokusu ile etrafa ferah bir koku yayar.

Lavanta Gübresi

Çay ve yağ olarak tüketilebilen lavanta bitkisi, kıyafetleri böcek ve diğer haşerelerden korur. Hayatın birçok alanında kullanılan ve değerlendirilen lavanta bitkisinin bir de İngiliz lavantası türü vardır. İngiliz lavantası; genellikle boyacılık sektöründe esas amacıyla tercih edilir.

Lavanta Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Lavanta gübresi; hoş kokusu ve görüntüsünün yanı sıra çay ve yağ olarak da kullanılan bir bitkidir. Dolayısıyla da lavanta bitkisinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İşte lavantanın faydaları;

  • Uyumadan önce bilek ve boyun bölgelerine lavanta yağı sürüldüğünde uyku sorunlarına iyi gelir. Lavanta yağındaki maddeler uyku hormonu ve sakinleştirici hormonlar salgılar.
  • Depresyona son derece iyi gelen lavanta, sinir hücrelerini yenilediğinde stresli ve sinirli ruh halini ortadan kaldırır.
  • Parfüm ve benzeri kozmetik ürünlerine karşı alerjisi olanlar için lavanta hem doğal hem de son derece etkileyici bir kokuya sahip parfüm olma özelliği taşırken aynı zamanda güçlü bir dudak ve cilt koruyucudur.
  • Banyo suyuna eklenen lavanta yağı; vücuttaki ağrıları dindirir, düzenli kullanılır ise kan basıncını dengeler.

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lavanta gübresi yetiştirmek zor ve uğraş gerektiren bir iş olsa da kazancı yüksek olduğundan itina ile yetiştirilen bitkilerden birisidir. Lavanta tohumu oldukça küçük boyutludur. Bu nedenle de lavanta dikiminden önde fideleme işlemi yapılır ve daha sonrasında lavanta fidesi toprak ile buluşturulur. Fideleme işlemini takiben 5 hafta içinde bitkiler boy gösterir ve seraya dikimi gerçekleştirilir.

Lavanta dikimi yapıldıktan sonra toprağı temizlemek ve düzenlemek mümkün olmadığından toprağın tüm bakım ve temizliği dikimden önce yapılmalıdır. Aksi takdirde fideler topraktan kopabilir ve büyüme gerçekleşmeyebilir. Lavanta gübresi ve tüm özellikleri hakkında bilgilere https://www.ufuktarim.com/lavanta-yetistiriciligi adresinden ulaşabilirsiniz.

Yanıtla