Mide Ekşimesi için Yapabileceğiniz Şeyler

Yemekten sonra göğüs kafesinin arkasında yanan bir his, yatarken rahatsızlığın artması, boğazda yanma veya asitli tat verici sıvı, yutma sorunu, göğüs veya boğazın ortasında yiyecek sıkışması gibi bir his mide ekşimesi belirtileridir ve yapabileceğiniz hızlı düzeltmeler şunlardır:

1) Kemerinizi veya sıkı kıyafetlerinizi gevşetin

Ortasına baskı uygulayan dar kot pantolon veya elastik kemer bantları da dâhil çok sıkı giysileri giymeyi bırakın. Özellikle gerginlik yaratmayan, gevşek kıyafetleri tercih edin.

mide ekşimesi

mide ekşimesi

2) Yatağınızın başını kaldırın

Yatağınızın arka ayaklarının altına koymak için 15 cm’lik bloklar yeterli eğimi sağlar veya ayarlanabilir yataklar da satın alabilirsiniz. Yastık kullanmayın, çünkü belinizi bükerseniz daha fazla baskıya neden olacaksınız.

3) Çiğneme sakızı

Sakız, ağzınızda bulunan tükürük miktarını artırır, bu da, daha sık yutmaya neden olduğu için mide asidini sulandırmaya yardımcı olur. Küçük bir araştırma, yemekten sonra 30 dakika süreyle çiğnenen sakızın asit reflüsünü azalttığını gösteriyor.

mide problemi

mide problemi

4) Yağsız süt için

Süt, geçici olarak, asit tamponlayarak mide ekşimesi sorununu giderebilir, ancak klasik yağlı sütün içindeki yağ mide asidinin geri tepmesine neden olabilir.

5) Antiasitler deneyin

Antiasitler midede nötralize edici ve asit tamponlayarak çalışırlar ve geçici rahatlama sunabilirler. Eczaneden satın alabileceğiniz antiasit örnekleri; Mylanta, Gelusil veya Gaviscon olabilir.

6) Bitkisel bir ilaç deneyin

Mide ekşimesi için bilimsel olarak kanıtlanmış bitkisel tedaviler olmasa da bazıları hala rahatlamayı sağlayabilir. Bitkisel tedavilere örnek olarak; meyan kökü, papatya ve hatmi en bilinenleridir.

7) Mide yanmasına neden olan tipik gıdalardan kaçının

Hangi yiyeceklerin sizi rahatsız ettiğini belirlemek biraz deneme yanılma gerektirebilir. Yaygın suçlular arasında; narenciye, çikolata, domates, baharatlar, kahve, alkol sarımsak veya soğan sayılabilir.

Yanıtla