Paraflaş Nedir?

Fotoğrafçıların stüdyo aydınlatma işlemini gerçekleştirmelerini sağlayan paraflaş en temel ışık kaynağıdır. Gün ışığına en yakın olan renk tonunu ve en yüksek netliği sebebi ile tercih edilmektedirler. Bunun yanı sıra paraflaş aracının ürettiği ışığın watt/saniye olarak belirtildiğini de ekleyelim.

Paraflaşların Özellikleri

Piyasada genel olarak 600W ışık veren paraflaş sistemleri için 600’lük kafa tabiri kullanılmaktadır. Bu güç aydınlatılacak alanın genişliği ya da çekilecek olan ürünün boyutu ile doğrudan doğruya ilişkilidir. Örneğin otel, restoran gibi büyük bir mekân çekimi sırasında ortam aydınlatması için 1000’lik paraflaş set kullanılır iken ortalama ürün çekimleri için ise 400’lük paraflaş sistemleri kullanılmaktadır.

Taşınabilir Paraflaşlar

Sabit paraflaş set sisteminin aksine içerisindeki akü yardımı ile taşınabilen ürünler olan akülü paraflas hem kullanım kolaylığı hem de ucuz maliyeti nedeni ile tercih edilmektedir. Özellikle uzak yerlerde yapılan dış mekân çekimleri için kullanılan bir nesne olan akülü paraflaş, enerjisinin çok kolay bir şekilde yenilenebilir olmasından dolayı da fotoğrafçılar tarafından kullanılan bir üründür.

Yanıp Sönen Işıklandırmalarda Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Yanıp sönen ışıklar yani paraflaş kullanılarak bir çekim yapılıyor ise paraflaş ışığının fotoğraf üzerinde nasıl bir etki bıraktığını sonucu tam olarak görmeden anlamanız mümkün değildir. Yalnızca modelleme lambası yardımı ile ışıklandırılmış alanların ve gölgelerin nerelerde olduğunu görebilirsiniz.

Paraflaş Sisteminin Avantajları

Paraflaş sisteminin diğer fotoğraf çekimlerine oran ile bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları sıralayacak olur isek ilk olarak modelleme lambasının etkisi gelmektedir. Özellikle stüdyo, flaşları devamlı yanan bir lamba ile donatılacağı için bu lambanın üzerinde dairesel bir flaş tüpü ve tam ortasında modelleme lambası bulunmaktadır. Bu konumlandırması ile de flaşın çakacağı zaman nasıl bir şekilde hangi açı ile ışık yayacağı konusunda fotoğrafçının zihninde bir fikir yaratacaktır. Böylelikle de ışıklandırma sisteminin nasıl olacağını düşünen bir fotoğrafçı bu sistemi çok kolay bir şekilde kuracaktır.

Bu lambanın aynı zamanda gücü çok az olduğu için size herhangi bir ısı problemi de çıkarmayacaktır. Burada önemli nokta ise flaş patladığı zaman güçlü patlaması ile karanlık noktalar daha karanlık olacak ve parlak yer de daha parlak olacaktır.

Paraflaş sisteminin bir diğer avantajı ise ünitelerinin gücünün çok yüksek bir seviyede olmasıdır. Özellikle modern flaş ünitelerinin çok yüksek güç vermesi ve bu gücün ışığı saniyenin genellikle dörtte biri kadar kısa bir süre içerisinde verebilmesi nedeni ile paraflaş sistemi fotoğrafçılar tarafından tercih edilmektedir.

En İyi Paraflaş Markaları

Kamera flaşlarına eş değer bir ışık üreten ve bu sayede çekimleri mükemmel bir şekilde tamamlayan paraflaşları üreten birçok firma bulunmaktadır. Peki bu seçkin firmalar arasından hangisini tercih edeceğiz?

Öncelikle satın almak istediğiniz paraflaş sistemini ne için kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Tek başınıza yapacağınız bir çalışma için mi paraflaş arıyorsunuz? Yoksa arkadaşlarınız ile birlikte yani grup halinde kullanabileceğiniz bir paraflaş mı satın alacaksınız?

İsteklerinizi ve ihtiyaçlarını belirledikten sonra paraflaş satın alma işlemine geçmenizi tavsiye ediyoruz. Zira ne istediğinizi bilmek yapacağınız alışverişin ilk yarısını tamamlamak demektir.

Buna göre almak istediğiniz paraflaş cinsine göre en iyi markaları sıralayacak olur isek Golden Eagle her iki amaç içinde kullanılacak uygun paraflaş sistemleri üretmektedir. Buna ek olarak Godox firması ise akülü paraflaşları ile ön plana çıkmaktadır. Eğer ki uzun yollara çıkacaksınız ve yanınızda sürekli olarak paraflaş taşımanız gerekiyor ise akülü paraflasları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Zira uzun saatler dayanıklılık gösterebilecek ve size ihtiyacınız olan her ortamda yardımcı olacak olan akülü paraflaşlardır.

Paraflaş ürünleri için https://www.fotoaksesuar.com/kategori/paraflas-sistemleri tıklayabilirsiniz.

Yanıtla