Pırlanta Yüzük Neden Değerlidir?

Bazı insanlar parlak taşlı bir nişan yüzüğüne küçük bir servet harcamayı garip bulabilir. Bugün, mükemmel bir pırlanta yüzük alabilmek için ortalama gelirli bir damadın en az üç ay çalışması gerekiyor, belki de daha fazlası. Peki, pırlanta bir yüzük ne zaman bu kadar değer kazandı? Gerçek hikâyeyi bilmek ister misiniz?

pırlanta

pırlanta

Pırlanta Yüzük için Büyük Strateji

1900’lu yıllardan önce de, bir pırlanta nişan yüzüğü lüks bir öğeydi; aslında, ayarı olmadan bile elmas nişan yüzükleri değerli kabul edildi. Avusturya’daki Archduke Maximilian 1477’de Burgonyalı Meryem’e bir tane verdi, bu çok nadir ve pahalı bir parçaydı. 1800’lerin sonlarında Güney Afrika’da büyük elmas madenleri bulunduğunda elmas pazarı taştı ve bu yeni mücevher akını fiyatları düşürdü.

1939’da De Beers şirketi, Güney Afrika elmas madenleri nedeniyle elde ettikleri satışlardaki çöküşten kurtulmalarına yardımcı olmak için reklam ajansları olarak NW Ayer & Son ile anlaştı ve bu anlaşma yeni bir düğün geleneği doğurdu. 1938-1941 yılları arasında elmas satışları % 55 arttı ve 1948’de dünyada bir elmas artık “sonsuz aşk”  simgesiydi!

pırlanta yüzük

pırlanta yüzük

Pırlanta yüzük çok başarılı bir pazarlama taktiği olsa da gerçekte de elmas; Dünya’daki en güzel kıymetli taşlardan biridir. Dahası, elmaslar diğer taşlarda bulamayacağınız iç ışıltı veya parlaklığa sahiptir. Hepsinden önemlisi, bir pırlanta zamana bağlı değildir. Bir sonraki nesil için bir şeyler bırakmayı düşünüyorsanız, pırlanta en ideal öğedir.

Yanıtla