Rusya Hakkında 5 İlginç Bilgi

Rusya adını çok duyarız bu sebeple bize çok tanıdık gelir bu ülkenin adı. Ancak çoğu ülke hakkında bir fikir sahibiyken siz de Rusya kültürü hakkında çok bir fikriniz olmadığını hiç fark ettiniz mi? İsmen ne kadar tanıdık ancak kültürel açıdan çoğumuza ne kadar uzak bir ülkedir Rusya. Hatta Winston Churcill 1939 yılında bu ülke için “bir muammanın ortasında, sis perdesiyle örtülmüş bir bulmaca” demiştir. Biraz düşünecek olursak bu söz hala günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Bugün herhangi bir tanıdığınıza Rusya hakkında 5 ilginç bilgi sayıp sayamayacağını sorun. Aldığınız cevap büyük olasılıkla hayır olacaktır.

Rusya’nın coğrafi açıdan büyüklüğü kapladığı yüzey alanı, topraklarında bulundurduğu doğal zenginlikleri, silahlı gücünün ne kadar büyük olduğu bugün hala tahmin edilemeyen muazzam çapı, nüfus yoğunluğunda dikkat çeken kadın sayısına karşılık erkek sayısının dengesizliği, içkiye olan aşırı düşkünlüğü (birayı yıllarca alkollü içecek olarak görmediler) , McDonlada olan aşırı sevgisi… Bu bilgiler aşırı alakasız gibi gözükse dahi aslında hepsi birbiriyle alakalı “ilgi çekici veriler”… Bunun sebebiyse Rusya, kendisiyle en alakalı olan kimseleri bile şaşırtabilecek kadar tuhaf öykülere, gerçeklere sahip.

Rusya Hakkında Temel Bilgiler

Rusya hakkında 5 ilginç bilgi nedir sorusuna geçmeden önce biraz Rusya ile ilgili temel bilgilere değinelim.
Öncelikle Rusya dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesidir. Hatta öyle ki dünyanın sekizde birini kaplar. Başkenti Moskova olan ülkenin resmi adı Rusya Fedarasyonu olarak geçmektedir. Yaygın olarak mensup oldukları din Hristiyanlık olan Rusya halkının para birimi rubledir. Peki Rusya hakkında 5 ilginç bilgi edinmek ister misiniz?
-Rus bilim adamları tilkileri evcilleştirmeyi başarmışlardır.
– Rusya’da erkek sayısından dokuz milyon fazla kadın bulunmaktadır.
– Dünyadaki en büyük McDonalds restoranı Moskova’da bulunur
– Rusya’nın yüzölçümü Platon’dan daha büyüktür.
– Rusya’nın adları dahi bilinmeyen en az 15 gizli şehrinin bulunduğu tahmin edilmektedir.
Bu bilgiler Rusya hakkında ilginç bilgiler denildiğinde akla gelenlerden sadece bir kaçıdır. Bu ülkede yazımızın başında da belirttiğimiz gibi oldukça çok gizeme sahiptir.

Yanıtla